13 mai 1997

Lühiuudised

Eesti üks väiksemaid panku INKO Balti pank võib ühineda väikese kapitaliseerituse tõttu mõne Eesti pangaga.

INKO Balti panga juhatuse liige Mart Mikker ütles, et ühinemine sõltub konkreetsetest tingimustest. Ta lisas, et seni pole esitatud ühtegi ühinemispakkumust.

«See on taktika küsimus, mil viisil me jätkame,» ütles Mikker. «Me võime ka kanda allutatud kohustused omakapitali.»

INKO Balti Panga 1996. aasta audiitori järeldusotsus oli märkustega. Eesti Panga infoosakonna juhataja Kaupo Pollisinski sõnul märgivad audiitorid, et tegemist on alakapitaliseeritusega.

Pollisinski sõnul pangainspektsioon kontrollib ning uurib lahkarvamusi panga ning audiitori vahel. «Pangainspektsioon peab uurima, kas lahkarvamused on põhjendatud.»

Mikkeri sõnul oli INKO Balti panga omakapital märtsi lõpul 63 miljonit krooni. Ta ei välistanud võimalust, et kapitali suurendamiseks viib pank enne septembrit läbi täiendava emissioon kogumahus 15 miljonit krooni.

INKO Balti panga bilansimaht oli märtsi lõpul 144,3 miljonit krooni. BNS

Autode ja autotarvikute jaemüügi ja autorendiga tegelev Amserv Grupi AS kuulutas eile välja 100 000 lihtaktsia avaliku emissiooni.

Ühe 10kroonise nominaalväärtusega aktsia müügihind on 97 krooni. Märkimis- ja tasumisperiood on 27. maist 10. juunini.

Aktsiaid saab märkida väärtpaberite keskdepositooriumi liikmespankade kontorites.

Emissiooni korraldajad on Hoiupank ja Hoiupanga Investeeringute AS.

Amserv Grupp kasutab algavast aktsiaemissioonist saadavat raha peamiselt Opelite müügiga tegeleva tütarettevõtte Ascar Tallinn aktsiakapitali laiendamiseks.

Amserv Grupp kasutab aktsiate müügist saadavat raha ka autotarvikute müügi laiendamiseks ja autotarvikute taastamisega seotud tööstusprojekti elluviimiseks koos ühe Kanada firmaga, ütles Raul Hindov emissiooni korraldavast Hoiupanga Investeeringute ASist.

Peale selle plaanib Amserv Grupp laiendada autorendi teenust Lätis ja Leedus.

Amserv Grupp prognoosib 1997. aasta netokäibeks 260 miljonit krooni, mis on ligikaudu veerandi võrra rohkem eelmise aasta käibest. Kasumiks prognoosib Amserv Grupp 5,5 miljonit krooni. BNS

Eesti suurima valmisrõivaste tootja AS Baltika esimese kvartali käive oli 51 miljonit ja puhaskasum 3,5 miljonit krooni, ütles Baltika juhatuse esimees Meelis Milder.

Eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes kasvas Baltika käive 23,6 protsenti ning puhaskasum üle kolme korra, kinnitas Milder.

Milder lausus, et Baltika loodab jõuda börsi põhinimekirjas noteeritud ettevõtete hulka mai keskpaigaks. Börsile viimist korraldab Hansa Investeeringud. BNS

Eesti piiritusetehased -- Moe ja Rakvere -- peatavad töö vastavalt mais ja juunis vähemalt kaheks kuuks, sest Venemaa tollinõuete tõttu on katkenud piirituse eksport.

Rakvere piiritusetehase peadirektor Sven Prees ütles eile, et ettevõte pole tänavu saanud üldse toodangut eksportida, laod on aga täis.

Prees kinnitas, et juuni alguses tuleb tehases töö seisata. Ta ütles, et ei usu, et selle ajaga Venemaale eksportimise tingimused paranevad.

Moe piiritusetehas seiskus sellel nädalal ja esialgu umbes kuuks. Tehase müügidirektori Toivo Kreeni sõnul on võimalik, et ettevõtte töö tuleb vähemalt pooleks aastaks seisma panna. BNS

Pärnu Sadam peab läbirääkimisi Hansapanga ja Eesti Investeerimispangaga 11 miljoni krooni suuruse laenu refinantseerimiseks.

Praegu täpsustab Pärnu Sadam refinantseerimise nüansse. Lõplik otsus sõltub sellest, kumb pank pakub soodsamaid laenutingimusi, ütles Pärnu Sadama peadirektor Peeter Volkov.

Pärnu Sadam kavatseb võtta ka nelja-viie miljoni kroonise laenu, et laiendada turbakaid. BNS

Eesti suurima alkoholitootja, ASi Liviko müügi netokäive oli tänavu nelja kuuga 150,3 miljonit krooni ehk 14,1 protsenti enam kui mullu samal perioodil.

Nelja kuuga on Liviko müünud 2,13 miljonit liitrit alkohoolseid jooke, mis on ligi 10 protsenti rohkem kui mullu samal ajal.

Tänavu aprillis müüs Liviko 40 miljoni krooni eest 575 000 liitrit piiritusjooke, ütles ettevõtte kommertsdirektor Peeter Pallo. BNS

Aasta esimese nelja kuuga laekus Eesti riigieelarvesse 3,64 miljardit krooni ehk 29,1 protsenti planeeritud aastatulust, teatas rahandusministeerium.

Aprillis suurenesid laekumised 1,03 miljardi krooni ehk 8,2 protsenti võrra.

Väga hästi on rahandusministeeriumi hinnangul riiklikest maksudest laekunud tubakaaktsiis (38,4 protsenti) ning füüsilise isiku tulumaks (32,1 protsenti), suurima alalaekumisega on mootorsõiduki aktsiis (16,4 protsenti).

Eelarve suurimad tuluallikad olid käibemaks ja füüsilise isiku tulumaks, millest laekus vastavalt 1,75 miljardit krooni ehk 30,4 protsenti aastaplaanist ning 723 miljonit krooni. BNS

Valitsus kinnitas eile pärast teist lugemist teede- ja sideministeeriumi esitatud RE Eesti Raudtee reorganiseerimis- ja erastamiskava.

Valitsus jättis muutmata erastamiskava kontseptsiooni ning kiitis kava täiendatud kujul põhimõtteliselt heaks.

Viimase lihvi saab erastamiskava justiits-, rahandus- ning teede- ja sideministeeriumis, ütles eile teede- ja sideminister Raivo Vare.

Valitsus otsustas Eesti Raudtee restruktureerida riigile kuuluvaks nelja tütarettevõttega aktsiaseltsiks. Tütarettevõtete aktsiad lähevad erastamisele, samuti raudteele otseselt mittevajalikud varad. BNS

Erastamisväärtpaberite (EVP) turg võib väärtpaberispetsialistide hinnangul lähiajal langeda.

«Ma arvan, et hind võiks paar protsenti alla tulla juba järgmisel nädalal,» prognoosis Talinvesti projektijuht Meelis Männik.

«Tavalisest kestvam hinnatõus viimasel ajal võis olla tingitud sellest, et aktsiaturud tulid alla ja raha võeti rohkem välja. Nii jäi rohkem vaba raha, mis paigutati EVPsse,» märkis Meelis Männik. BNS

Hetkel kuum