19. mai 1997 kell 22:00

Korrumpeerume, kuid teeme seda salaja

Hea pangandustava järgimine tähendab Eesti tingimustes seda, et teeme tempe, kuid ärme enda ja konkurentide tempudest avalikult räägi. Nii saavad hea pangandustava mõistest aru eile ühisavalduse teinud Tallinna Pank ja Ühispank.

Äripäeva arvates tähendab hea pangandustava seda, et pangad ei valeta, ei vassi ja ei paku altkäemaksu. Ühesõnaga, et pank ei tee selliseid asju, mida ta peab kiivalt avalikkuse eest varjama.

Eelmise nädala lõpul lahvatanud pangandussõja käigus loopisid Tallinna Pank ja Ühispank teineteise suunas räigeid süüdistusi. Avalikkus sai teada, et peale rahapakkide on kahe panga varahoidlates peidus veel ka hunnik luukeresid, mille avalikuks tulek kahjustab tugevalt mõlema panga mainet.

Tallinna Panga juht Guido Sammelselg süüdistas Ühispanka klientidele altkäemaksu andmises ja erakondade toetamises. Sammelselja süüdistustele vastas omapoolsete süüdistustega Ühispanga asepresident Janek Mäggi, kes eilses Eesti Päevalehes teatas, et Sammelselg on seotud korruptsiooniga, pakkunud ajakirjanikule altkäemaksu ja Tallinna Panga juhid on väikeaktsionäride arvel pistnud oma taskusse kümneid miljoneid kroone. «Sammelselg on viinud siiani edukalt tegutsenud firma peaaegu pankroti äärele,» väitis Mäggi.

Selle asemel et mõlema panga aadressil tehtud süüdistused kindlalt ümber lükata, teatasid Tallinna Panga ja Ühispanga juhid pärast eile toimunud omavahelisi läbirääkimisi, et neil ei ole enam teineteisele mingeid pretensioone ja jätkatakse omavahelist heale pangandustavale vastavat konkurentsi.

Kummaline, et kumbki pank ei lükanud ühisavalduses ümber varem ajakirjanduse vahendusel esitatud süüdistusi ega vabandanud oma konkurendi ees. Sellepärast võib eile tehtud ühisavaldusest järeldada, et mõlema panga vastu esitatud süüdistused on õiged ja ühisavaldus tehti valgust kartvate tegude summutamiseks.

Tallinna Pank ja Ühispank läksid omavahelises madinas liiga kaugele. Eilse näilise leppimisega ei suudeta enam tekkinud laviini peatada. Ajakirjandus sai paari viimase päeva jooksul mitu head uudise ideed ja arvatavasti jõuab varsti mõnigi süüdistus uuesti avalikkuse ette.

Pangandussõja puhkemise põhjuseks on tihenev konkurents. Äripäev prognoosib, et paari aasta jooksul toimuvad Eesti pangandusturul tõsised muutused. Tugevamateks tegijateks saavad Hoiupank ja Hansapank, kelle turuosa suureneb veelgi. Ühispank jääb nendest kahest maha tänu oma krobelisemale juhtimisele.

Tallinna Panka ootab aga ees omanike vahetus. Arvatavasti ostab Tallinna Panga ära kas Hansapank või Hoiupank. Vähem tõenäoline on võimalus, et Tallinna Panga uueks omanikuks saab Vilniuse Pank või Forekspank.

Pankade klientidele turuheitlus otsest kahju ei tekita. Eestis on pangandusturg arenenud juba nii kaugele, et kahe panga omavahelise madistamise või omanike vahetusega ei kaasne mingeid suuri panganduskriise. Küll aga kannatavad pankade väikeaktsionärid.

Hetkel kuum