27. mai 1997 kell 22:00

Ehitusfirmad naudivad büroobuumi

Eesti edukamaid ettevõtteid on tabanud büroobuum. Vähe on linnasid, kus mõni pank, kindlustusselts, kinnisvara- või ehitusfirma poleks endale ehitanud või renoveerinud uhket peakorterit, filiaali või lihtsalt kontorit, tähistades sellega ühtlasi ka äri- ja ehituskultuuri kiiret arengut viimastel aastatel.

Äripäev on rõõmus selle üle, et meie ettevõtlus on saavutanud jõukuse, mis lubab firmadel kolida välja nurgatagustest, keldritest, elumajadest ja parkimishälvetega linnapiirkondadest ning asuda tegutsema moodsates, kliendisõbralikes hoonetes. Kui veel mõni aeg tagasi võis panku näha tegutsemas vagunelamutes, hulgimüügifirmasid tehaste räpastes tootmistsehhides jne, siis nüüd peetakse auasjaks pakkuda oma töötajatele normaalseid töötingimusi ja klientidele korrektset ning mugavat teenindamist.

Kuigi siinse turu ehitusmaht pole viimasel aastal suurt tõusnud, võib täheldada ridamisi uusehituste valmimist, mille tulemusena näiteks Tartu kesklinn on paljude eemalviibijate jaoks põhjalikult muutunud. Ka suures Tallinnas tuleb tavakodanikul tihti pea mõne värske fassaadi ees kuklasse ajada ja nuputada, kes endale uut pesa ehitab. Tõsi küll, viimased uusehitised on valminud peamiselt tänu pankade ja ehitajate koostööle. Aga kohe-kohe on nende kannule tõsisemalt astumas kindlustusfirmad, automüüjad, mobiilsideoperaatorid ja paljud teised.

Hea büroo on in. Iseasi, kas bürooruume ostetakse või siis renditakse. Kuldset keskteed siin ei ole. Firmad arenevad ja tahavad võimaluste piires parimat. Mõnele on tähtis kinnisvara omada, teine ei taha oma põhitegevuse kõrvalt veel lisakohustusi kaela võtta ja lepib rendiga. Rentijatel pole aga veel niipea karta, et nõudlus ruumide järele väheneks, kuna meie ettevõtlus on muu maailmaga võrreldes alles lapsekingades.

Samas on proportsioonid näiteks büroo- ja elamispindade ehitamise vahel ebanormaalselt suured. Kuigi büroopindade järele nõudlus püsib, ei ole suudetud leida optimaalset varianti elamuehituse arendamiseks. Tingimused selleks oleks nagu olemas, eluasemelaenud ja liisingud on viimasel ajal muutunud järjest taskukohasemaks, kuid kinnisvara- ja ehitusfirmad pole julgenud oma tegevust selles suunas arendada, rääkimata poliitilistest jõududest. Mäletatavasti lubas Reformierakond juba ammu aastatuhandevahetuseks paljudele oma ilusat kodu.

Nii istuvad sajad inimesed ilusates büroodes ja unistavad veel kaua normaalsetest elamistingimustest kusagil Tallinna eeslinnas või mujal.

Vaatamata kõigele annab büroohoonete kerkimine kindlalt märku sellest, et majandus edeneb ja meil kõigil tekib rohkem võimalusi leida endale meeldiv töökoht või viisakas elamispind. Selleks ei piisa aga ainult ettevõtjate või kodanike heast tahtest. Ka võimulolijail tuleb ennast pingutada, kiirendades maa- ja haldusreforme ning parandades sotsiaalpoliitikat nende suhtes, kellest tulevikus sõltub meie püsimine.

Hetkel kuum