29. mai 1997 kell 22:00

Nafta äkiline langus

Toornafta hind, mis viimase paari nädala jooksul oli vaikselt ja visalt ülespoole roninud, kukkus ootamatult teisipäeval. Kui kevadpühade eel noteeriti rahvusvahelisel naftabörsil Brenti segu juulilepingute hinnaks 20,25 dollarit barrelist, siis teisipäeva õhtuks oli see langenud 19,25 dollarini. Langus jätkus ka kolmapäeval. Silmnähtavat selgitust äkiliseks hinnaliikumiseks ei osatud anda. Osaliselt võis olla põhjuseks asjaolu, et mitmed Lääne-Euroopa naftatöötlustehased on teatanud toodangu vähendamisest. Viimaste nädalate hinnatõus on Euroopa ja Aasia naftatöötlusettevõtetele mõjunud halvavalt. Naftahinna liikumise edasise suuna suhtes praegu veel selgust ei ole. Turud ootavad täna avaldatavat informatsiooni USA naftasaaduste varude kohta.

Äkilise hinnahüppe tegid kolmapäeval valged väärismetallid pallaadium ja plaatina. Kolmapäeva ennelõunal fikseeriti Londonis pallaadiumi hinnaks 188 dollarit untsist, mis on kõrgeim pallaadiumi fiksingute ajaloos. Pallaadiumi hinda hakati ametlikult fikseerima kaks korda päevas 1989. aastal. Varem on pallaadiumi hind olnud sel tasemel 1980. aasta kolmandas kvartalis. Eilne ennelõunane fiksing oli veel kõrgem -- 195,50 USD/oz.

Kohvihindade tõusul ei paista lõppu tulevat. Eile esimestel kauplemisundidel tõusis Londonis robusta futuurhind mõne minutiga 10% 2500 naelsterlingini tonnist, mis on kõrgeim noteering 1995. aasta septembrist. Aasta algusest on robusta hind kahekordistunud. Kõrgema kvaliteediga araabika tõusis New Yorgi kohvi, suhkru ja kakaobörsil üle 3 dollari naelast, mis on viimase 20 aasta kõrgeim hinnatase.

Hetkel kuum