29. mai 1997 kell 22:00

Valitsusreform T?ehhi Vabariigis

T?ehhi valitsus saavutas kokkuleppe majanduse reformimise ja kabinetis tehtavate muudatuste osas, ütles peaminister Vaclav Klaus.

Kokkulepe saavutati pärast kolme koalitsioonipartneri kuuetunnilist kohtumist. Uueks rahandusministriks saab senine haridusminister Ivan Pilip, kaubandus- ja tööstusministriks senine suursaadik Londonis Karel Kuhnl.

Aastast 1993 valitsust juhtinud Klaus ütles, et majanduse elavdamise programm näeb ette kulutuste kärpimist, riigisektori palkade külmutamist, impordi piiramist ja keskpanga range rahapoliitika toetamist. Ilma nende abinõudeta ootaks t?ehhe inflatsiooni tõus, tööpuuduse kasv, palkade ja majandustoodangu langus.

Analüütikud ennustavad, et pärast eelmise aasta 4,4protsendilist majanduskasvu võib see tänavu langeda nulli. Tööpuudus on väike -- 3,8% --, kuid asjatundjate arvates on selle põhjuseks eelkõige tööstuse vähene restruktureerimine.

Valitsuse muutmisele eelnenud kümne päeva jooksul on T?ehhi kroon olnud suure surve all, mille tõttu keskpank pidi selle kursi vabaks laskma. Sel nädalal on kroon nõrgenenud 6,1% Saksa marga ja 7,3% USA dollari suhtes. REUTER-BNS-ÄP

Hetkel kuum