16. juuni 1997 kell 22:00

Üllatavad automatka võimalused Soomes

- reisimarsruut: Helsingi--Espoo--Kirkkonummi--Siuntio-- Mustio--Karjaa--Fiskars--Pohja--Tammisaari--Hanko-- Tammisaari--Snappertuna--Inkoo--Kirkkonummi-- Helsingi

- laevakompaniid pakuvad erinevaid soodsaid auto- ja perepakette, mille hindu tasub eelnevalt uurida

- bensiin 95 E liiter 6 FIM ehk ca- 16 krooni

- jalgrattalaenutus Tammisaaris 40 FIM/ööpäev ehk ca- 110 krooni

- suuremad looduskaitsealad teel:

- Nuuksio rahvuspark (võimalus matkata, ratsutada, jalgratta ja kanuuga sõita, ööbida oma telgis või metsaonnis);

- Tammisaari saarestiku rahvuspark (regulaarne laevaühendus linnast rahvusparki)

- Bengtskäri majakas on Põhjamaade kõrgeim, 252 trepiastet. Selge ilmaga paistab ka Eesti rannik.

Espoos asuv kohvitoa Bemböle leiate 18. saj ehitatud majas

Kirkkonummis tasub külastada Sarfviki mõisamuuseumi, Billnäsis võiks külastada kirvemuuseumi ja elektrijõujaamaHankos ja Tammisaaris korraldatakse mereringreiseEesti konsulaadi telefon Helsingis 6 220 288

puhkemajakesi saab broneerida Lomarerengas Oy vahendusel

Eksimist pole vaja karta, sest kõikjal on viidad, mis teelise vaevata kohale juhatavad.

Teele jääb piisavalt kohti, kus saab seigelda kaasa võetud jalgrattaga. Läbite nii idüllilisi väikelinnu, külasid ja mõisaid kui kauni saarestiku.

Reis kulgeb mööda Kuningateed, ajaloolist postiteed, kus keskajal sõitsid nii riigipead kui -alamad. Tee on eksisteerinud juba 700 aastat, ühendades nelja riiki marsruudil Oslo--Stockholm--Helsingi--Peterburi.

Reisi algul võiks osaleda laevareisil Suomenlinna kindlusesaarele. Järgmises peatuspunktis Espoos asub Soome rahvuskunstniku Akseli Gallen--Kallela juugendstiilis ateljee-kodu, mis jääb kauni Laajalahe kaldale.

Mustios on lisaks mõisale säilinud 16. sajandil rauasulatustöölistele ehitatud elamud ning Püha Katariina kirik.

Rauasulatustehase ümber tekkinud küla on ka Billnäs, millest veidi edasi asub kuulus Fiskars. Tammisaarist Mandri-Soome lõunapoolseima tipu Hanko külastamiseks on paslik vahetada mugav autoiste jalgrattasadula vastu. Linnade vahemaa on 36 km.

Hanko on liivarandade, kivise saarestiku ja kauni puitarhitektuuriga kuurortlinn.

Tagasitee kulgeb Snappertuna kaudu Raasepori kindlusevaremeteni. Restaureeritud keskaegses kindluses korraldatakse teatrietendusi ja kontserte.

Snappertunast ja Fagervikist läbi sõites hakkab peagi paistma Inkoo, kus vabaõhumuuseumis Gammelgardenis saab tutvuda kohaliku ajalooga.

Läbi Degerby jõuate tuttavaid teid pidi tagasi reisi alguspunkti.

Otsustanud veeta aktiivse puhkuse Soomes, tasuks reisimarsruudi koostamisel tutvuda esmalt kollasekaanelise «Soome reisijuhiga», mida müüakse meie turismiinfo punktides. Sealt saate põgusa ülevaate puhkamisvõimalustest maakondade kaupa. Sama info on ka internetis aadressil: http://stn.odin.fi. Edasi tasuks pöörduda reisibüroosse või Soome turismiarendamise keskusse, kes valdab kõige värskemat turismiinfot. Automatkajal on täpse marsruudi ja kalkulatsiooni koostamiseks kasulik pöörduda Eesti Autoklubisse, kes koostab teile kõige mõistlikuma marsruudi, mis sisaldab ka teele jäävaid majutus- ja söögikohti ning vaatamisväärsusi kuni 160 km raadiuses teest.

Hetkel kuum