13. juuli 1997 kell 22:00

Gotland sobib idülliliseks perepuhkuseks

Gotland elab vaid juunist augustini, olles rootslaste üks armastatumaid puhkusepiirkondi. Saare keskust hansalinna Visbyt kutsutakse õigustatult rooside ja varemete linnaks.

Maaliline Gotland koos Visbyga tundub isegi kahe jalaga maa peal seisvale teoinimesele pildina muinasjutust: klantsid nukumajad Visbys, efektne viikingite-aegne arhitektuur, mis kogu Euroopas üks paremini säilinuid, puutumatu lopsakas loodus, müstilise auraga kaljumonumendid meres, saarel vabalt ringilippavad metsikud jänesed ja ööhämaruses popsuvad siilid, arvukad lambakarjad või julgete luige- ja pardiperedega tihedalt asustatud merekallas. Ei lärmi ega räpakust. Kõik see loob idüllilise, Mandri-Rootsist sootuks erineva meeleolu.

Gotland on mõnusaks puhkusesihtpunktiks eelkõige neile, kes ei pelga jalgrattasõitu. Ratta võib aeg- ajalt ka auto pakiraamile tõsta ja pikemaid vahemaid autoga läbida.

Vahemaad asustuste vahel on lühikesed (pikim 167 km). Rattalaenutusi soodsatel tingimustel piisavalt. Nii saate nädalaga saarest meeldejääva ülevaate. Reisi pole vaja ka pikalt planeerida, sest Rootsi on viisavaba ja laevaühendus hea.

Järelejäänud suveks on tark plaanida Gotlandi reis augusti esimesele ja teisele nädalale, sest iga aasta 32. nädalal peetakse meie vanalinnapäevadele sarnast keskaegset nädalat, mille jooksul kogu Visby riietub värvikaisse keskaegseisse rüüdesse, peetakse rüütliturniire, turgu, toimuvad kontserdid ja teatrietendused. Kõik keskaegsed ehitised linnas, aga paljud ka kogu saarel on sündmusse haaratud. Gotlandil on koguni 92 enne 14. sajandit ehitatud kirikut, mis töötavad tänaseni!

Kasutage võimalust külastada viikingite küla Toftas, kus demonstreeritakse viikingite-aegseid käsitöövõtteid, mängitakse vanu mänge ja pakutakse viikingi rooga.

Gotland on tõeline paradiis golfifanaatikutele: väljakuid on kogu saare ulatuses piisavalt. Saarel armastavad puhata ka sukeldumishuvilised. Parimad sukeldumispiirkonnad asuvad Lickershamnis, Nyhamnsis ja Kallbadhusetis Visbys. Nimetatud paikades võib jõuda ca 10 m sügavuseni. Sukeldumise muudavad põnevaks arvukad laevavrakid mere põhjas. Vrakkide juurde minekuks tuleb ühendust võtta kohaliku sukeldumisklubiga, kust saab giidi kaasa.

Hetkel kuum