13. juuli 1997 kell 22:00

Saksa kallis elekter ahvatleb Põhjala energiatootjaid

Soome ja Rootsi energiakontsernid IVO ja Vattenfall taotlevad pääsu Saksa elektriturule, kus elektri hulgihind on Põhjamaade tasemest palju kõrgem ning kus valitseb Saksa energiaettevõtete täielik monopol. Viimased ei ole ELi vaba konkurentsi nõuetele kuuletunud.

IVO kaalub kahte võimalust. Üks võimalus on oma infrastruktuuri väljaehitamine, kus iga rajatis läheks maksma 300--400 mln Soome marka. Teine -- teoreetiline -- võimalus on müüa Saksamaale elektrit Taani ülekandevõrkude kaudu. See võimalus on aga vähem atraktiivne, kuna Taani ülekandevõrkude võimsus on piiratud.

Kui IVO saab otsa lahti, võib elektrimüügist Saksamaale kujuneda suur sissetulekuallikas. Põhjamaades on samal ajal suur ületoodang elektri hinna alla viinud. Tänaseks on IVO kõik oma kivisöel töötavad elektrijaamad seisanud.

IVO tarnete vastu on huvi tundnud mitmed Saksa suured elektritarbijad. Saksa raudtee pakkumine võib IVO-le tuua ligi 75 mln marga suuruse müügilepingu. Pakkumusi on saadud ka teistelt ostjatelt.

Põhjamaade elektritootjate hinnanguil peaks ületoodang vähenema pärast 2000. a, mil valmib kolm ülekandekaablit Norra-Euroopa vahel.

Turgude liberaliseerimine toob kindlasti kaasa ka elektrihindade ühtlustumise. Põhjala elektritootjad koos Prantsusmaa EDFiga püüavad Saksa turu kaudu kogu Euroopa elektri hinda ühes suunas mõjutada. Esialgu pole prognoosi, mis ütleks, kas hinnakujunduses jääb määravaks Põhjala riikide või Saksamaa hinnatase. KL

Hetkel kuum