24. juuli 1997 kell 22:00

Saru saevabrik suurendab tootmismahtu kolm korda

«Meie tootmismahu kiire kasv tingib vajaduse rohkem puitu tarbida ja leidsime, et Lõuna-Eesti metsade keskel asuv Saru saevabrik on just õige paik, kuhu investeerida,» ütles ASi Viljandi Aken ja Uks nõukogu esimees Imre Michalsky.

Tänavu mais ostis Viljandi Aken ja Uks 51% Mõniste valla ASi Saru Mets aktsiatest. Ostu eesmärk oli Saru saevabrikust Viljandis asuva ukse- ja aknatehase tarbeks kuivatatud saematerjali saamine. Augustis Saru metsatööstuskompleksis valmivate kuivatite rajamiseks on investeeritud 2 mln krooni. Soetada kavatsetakse ka uusi puidutöötlemisseadmeid ja saage.

«Kui maikuus oli meie käive miljon krooni, siis juulis tuleb juba 2,5 miljonit ja septembris tahame jõuda 3,5 miljoni kroonise kuukäibeni,» ütles ASi Saru Mets juhatuse esimees Lembit Kukk.

Saematerjalist valmistatakse põhiliselt USAsse viidavate uste lenge. AS Viljandi Aken ja Uks on sõlminud lepingu 120 merekonteineritäie ukselengide ekspordiks aastas ja suur leping pingestab ka ettevõtte tütarfirmade tööd.

«Loodan, et septembris suudame saagida juba 5000 tihumeetrit palki,» märkis Michalsky. Saevabriku praegune võimsus on 2500 tihumeetrit kuus.

«Tahame saada Lõuna-Eestis tõsiseltarvestatavaks palgiostjaks, ahvatlev on ka Lätist ümarmetsa kokku osta,» ütles Michalsky. Tema sõnul on esimesed kogused männipalki ja lauda ostetud ka Pihkva oblastist.

Mõniste vallas on peale ASi Saru Mets tööandjad veel neli endise sovhoosi baasil tekkinud ühistut, kaks metskonda ja mõned pisemad ettevõtted. Metskondade liitmise korral jääb vallavanem Tõnu Lindenbergi sõnul tööta veel veerandsada inimest.

«Praegu on vallas ligi 200 töötut ja see on 40% tööealistest,» ütles Lindenberg. Tema sõnul on Saru Metsa uue hooga tegutsema hakkamine andnud tööd paljudele inimestele ja loomulikult lisab valla eelarvesse maksuraha. Valla suurima tööandjana maksab Saru Mets palka ligi sajale inimesele.

Sarul oli varem ASi Wermo metsatööstustsehh. Pärast ettevõtte erastamist müüs Wermo pankrotistumise äärel oleva Saru tsehhi ASile Saru Mets, mis vabanes oma võlgadest alles pärast uue tuumikaktsionäri tulekut sel kevadel. Peale ASi Viljandi Aken ja Uks on ASi Saru Mets omanik Kanadas elavale Aare Ausile kuuluv AS Silvest ja ettevõtte töötajate AS Saru Puit.

Hetkel kuum