29. juuli 1997 kell 22:00

Tallinlaste invasioon Tartu elavdab sealset äriilma

Kui ma Tartu kaudu Ote- pääle sõidan, siis julgen Tartus peatuda ainult auto tankimiseks, rääkimata sellest, et hakata sealsete ehitusfirmadega mõne objekti pärast võistlema, vastas üks Tallinna ehitusettevõtja ironiseerivalt ajakirjanikule, kui viimane tundis huvi, miks selle ettevõtja firma Tartus ei ehita.

Äripäeva arvates on Tartu ärikeskkond liialt korporatiivne. Sellepärast on Tallinna Kaubamaja soov ehitada Tartu kesklinna uus kaubanduskeskus tartlastele heaks uudiseks.

Tallinna Kaubamaja aktiivne tegutsemine Tartus tihendab sealset konkurentsi ning sunnib kohalikke kaupmehi senisest rohkem pingutama. Samuti võib see julgustada ka väiksemaid firmasid Tartusse investeerima.

Seni on Tartus suutnud kanda kinnitada ja tegevust alustada vähesed väljastpoolt tulnud firmad. Tartu kohalikud ärimehed on võõraste konkurentide suhtes võtnud ringkaitse ja mujalt tulnud ettevõtjad, tihti linnavalitsuse toel, lihtsalt Tartu äriilmast vaikselt välja puksinud.

Üks selline näide on Tartu linnavalitsuse kuu aega tagasi tehtud otsus mitte lubada Videomati Mängude ASil avada Tartus Raekoja platsil hasartmängukohta.

Tartus juba kahte mängusaali omavale Tallinna firmale kolmanda mängusaali avamiseks loa andmisest keeldumist põhjendas linnavalitsuse esindaja mängusaali sobimatusega Raekoja platsile.

Kevadel üritati Tartust välja tõrjuda Tallinna aktsiaseltsi Plusspunkt, kes soovis Tartusse paigaldada kolme ajalehekioskit ning hakata pakkuma konkurentsi Postimehele, kes on enamiku Tartu ajakirjanduse jaemüügipunktide omanik.

Tänu sellele, et Tõnis Lu-kase juhitud eelmisel linnavalitsusel polnud midagi kioskiäris konkurentsi tekitamise vastu, õnnestus Plusspunktil Tartus kolm kioskit püsti panna.

Vaatamata heale algusele pole Tallinna firmal aga oma tegevuse laiendamine Tartus enam nii jõudsalt läinud.

Tartu ärimehed võivad küll omavahel võistelda, aga kui häda läheb suureks ja keegi üritab Tallinnast Tartusse tulla ning tartlaste omavahelisse konkurentsi sekkuda, siis panevad tartlased seljad kindlalt kokku ja suruvad käed rusikasse, iseloomustas üks Tartu ettevõtja kohalikku ettevõtluskeskkonda.

Loodetavasti aitab Tallinna Kaubamaja tegevus Tartus parandada sealset ettevõtluskeskkonda ja ärgitab ka teisi pealinna firmasid lülitama peale teiste piirkondade oma laienemisplaanidesse ka ülikoolilinna.

Tallinnast ja teistest Eestimaa piirkondadest pärit ettevõtjate invasioon Tartusse mõjub sealsele ärikliimale kui äikesevihm pärast põuda.

See on kasulik enamikule tartlastele, sest aitab lõhkuda kohalike ärimeeste ja linnaametnike ringkaitse, mis pärsib normaalset konkurentsi. Kindlasti on see tugev tõuge ka kogu linna arengule, sest ärikliima paranemine toob Tartusse senisest rohkem raha ja investeeringuid.

Hetkel kuum