17. august 1997 kell 22:00

Dollari kurss mõjutab pealinna hindasid

Tallinna kinnisvaraturg on muutunud üsna stabiilseks ja hüppelisi hinnamuutusi ei toimu. Kevadest alates on märgata nõudluse üldist kasvu, sealhulgas uute korterite ja eramute järele, mis annab omakorda soodsad võimalused kinnisvaraarendajatele.

Kõige rohkem mõjutab pealinna korteriturgu praegu dollari kursi tõus. Kui kevadel kasvasid koos dollari tugevnemisega hinnad peamiselt Lasnamäel, sest sealne muukeelne elanikkond fikseerib hindu peamiselt dollarites, siis praeguseks ulatub dollari mõju juba ka teistesse piirkondadesse, eeskätt kesklinna ja Mustamäele.

Dollar on mõjutanud vähem Õismäed, kuna seal on olnud hinnatõus «mägedest» seni kõige kiirem. Tänu EVP-laenule on väiksemate Õismäe korterite kasvupotentsiaal ilmselt ammendunud, kallineda võivad 3- ja 4toalised korterid.

Õismäega enam-vähem samas hinnaklassis on Lasnamäe-Kose korterid, mis on ülejäänud Lasnamäest ligikaudu 25% kallimad. Korraliku 2toalise korteri hind on selles piirkonnas 200 000--250 000 kr, 4toaline korter maksab kuni 400 000 kr. Hind sõltub palju sellest, kas aknast avaneb vaade merele või mitte. Selle piirkonna teeb populaarseks kesklinna ja Pirita lähedus ning suhteliselt uued majad.

Kõige kiiremini kasvavad hinnad endiselt kesklinnas, kus aasta algusega võrreldes on korterid kallinenud keskmiselt ca 7%, paremad korterid isegi ca 20%.

Heas asukohas suuremate 3toaliste korterite hinnad algavad kesklinnas 600 000 kroonist. Kallimad tänavad on näiteks Kentmanni, Lembitu ja Roosikrantsi. Kuna väga hea asukohaga korterite hulk on kesklinnas piiratud, siis küsitakse nende eest sageli ka ülikõrget hinda. Remontimata korteri eest tuleb maksta 11 000 kr/m² ja rohkemgi, remonditud korterite hinnad on juba võrdväärsed uute korterite maksumusega. Näiteks Kadriorus maksab uue korteri ruutmeeter keskmiselt 13 000--14 000 kr. Samas on vanadel majadel torustik enamasti amortiseerunud, sagedased on muudki vanade majadega kaasnevad mured.

Lisaks tugevale dollarile mõjutab kinnisvaraturgu praegu ka aktsiahindade kiire kasv. Paljud paigutavad aktsiatest teenitud tulu korterisse või eramusse, mis suurendab nõudlust just suuremate ja paremate korterite järele. Samasugune mõju on ka eluasemelaenudel, sest pangad annavad meelsamini laenu kallimate korterite ostmiseks.

Hetkel kuum