17. august 1997 kell 22:00

Uued müügiketid tulevad

«Meie saame oma kaubandusketile Rotagrupi näol hea varustaja, nemad saavad suure ketiga koostööd tehes usaldusväärse püsikliendi,» räägib ASi Estiko nõukogu esimees Kalju Hellenurm.

«Ükski tõsine hulgimüügifirma ei suuda tulevikus ellu jääda, kui tal pole väljundit,» väidab Hellenurm. Estiko pakkus Rotagrupile 49 protsenti ASi Eesti Spar aktsiatest.

Estiko pidas läbirääkimisi ka hulgifirmadega Smarten, Kaupmees ja Abe International, kuid tundus, et Rotagrupp oli koostööst kõige enam huvitatud, jätkab Hellenurm. «Neil on ka väga hästi välja arendatud logistikasüsteem,» lisab ta.

Hellenurme prognoosi kohaselt peaks Saksamaa kauplusteketi Spar käes olema 2000. aastaks 12 protsenti Eesti toidukaupade jaemüügist. «Seni on põhiline areng toimunud Tartus, kuid seoses koostööga Rotagrupiga tuleb rida kauplusi ka Tallinnasse,» sõnab Hellenurm.

Eesti Spar avab selvehalli Lasnamäel, Rotagrupi tütarfirma Ludvigsen on ostnud ära Tallinna kaubahalli.

Tartus asub praegu kolm Spari kauplust, üks pood on Viimsi vallas Haabneemes. Spari kontserniga sõlmitud leping näeb ette 12 Spari kaupluse avamise Eestis 1999. aasta suveks.

«Me ei kavatse hakata kokku ostma kauplusi, et neid Spari ketti ühendada,» teatab Hellenurm. «Poeomanikud saavad Spariga ühineda täielikult oma vabal tahtel. Tingimus on vaid kaupluse vastavus rahvusvahelise Spar-keti nõuetele, omand ei muutu.»

Haabneemes asuva Spari kaupluse juhataja Urve Mälberg ütleb samas, et selline kauplus nagu neil, ennast ei õigusta. «Alates eelmise aasta lõpust, kui me Spari frantsiisi saime, pole tegelikult midagi oluliselt muutunud peale poe välisilme,» väidab ta. «Idee järgi peaks siin müüdama ka Spari kaupa.»

K-Hulgimüügi kaubamärki kasutava ASi Kesko Eesti direktor Riho Maurer ütleb, et Soome kaubanduskontsern Kesko on üritanud Eestis oma kaupluste ketti luua, kuid asi on jäänud pidama bürokraatia taha. «Näiteks, üritad siin maad osta, siis aga ilmub kusagilt välja omanik ja maa hind tõuseb kohe mitmekordseks,» kirjeldab ta probleeme.

Kui otsus jaekaupluste rajamise kohta Eestisse tuleb, on see väga põhjalik ja tegemist on väga suurte rahasummadega, väidab Maurer. «Ruumi siin oleks, sest praegu on ainukesed ketid Edu ja Konsum,» lisab ta.

AS SRV Kinnisvara on asunud viimasel ajal Tallinnas ja teistes Eesti suuremates linnades aktiivselt maad kokku ostma. Kaupmeeste hulgas leviva informatsiooni põhjal võib kinnisvaraprojekti taga olla üks Eesti suuremaid hulgimüügifirmasid AS Smarten. Smarteni juhtkond ise eitab seda informatsiooni.

SRV Kinnisvara arendusdirektor Indrek Toome ei nõustu samuti ütlema, kas tema klient on Smarten või mitte. Küll aga kinnitab ta, et mõned kaupluseks sobivad kohad on kinnisvarafirma juba leidnud.

SRV Kinnisvara kliendile pakuvad Tallinnas erilist huvi Pirita, Sõpruse puiestee ja Lasnamäe piirkond.

Kesko Eesti direktor Riho Maurer leiab, et tulevikus on möödapääsmatu, et hulgimüügifirmal oleks oma jaemüügikanal. «Siis kaob olukord, kus Eestis on nelisada hulgimüügifirmat, kes toovad kõik samu asju sisse ja võistlevad omavahel,» räägib ta.

Hetkel kuum