28. august 1997 kell 22:00

Poolas on pankade erastamise aeg

Sel kuul teatas valitsus, et ta kavatseb müüki panna 5--15% riigile kuuluvatest Pekao pangandusgrupi aktsiatest. See grupp on Poola üks suurimaid pangandusinstitutsioone. Lisaks paneb valitsus sügise jooksul Varssavi börsil müüki 51% Powszechny Bank Kredytowy aktsiatest.

Valitsusele annab julgust juurde tänavu suvel edukalt toimunud ühe suurima panga, Bank Handlowy (BH) müük. Pärast müüki on kolm institutsiooni, J.P. Morgan, Swedbank ja Zurich Insurance, saanud kohustuseks valmistada BH ette välispankade konkurentsiks, mis Poolas saab teoks pärast 1998. a, kui välispangad saavad õiguse Poolas vabalt tegutseda.

Pankade erastamine sel ja järgmisel aastal kahandab riigi osakaalu, mis praegu on 55%, alla 50%. Sellele vaatamata ennustavad eksperdid, et Poola pankadel on raske ELi pääsedes välispankadega konkureerida.

Esiteks on Poola pangad liiga väikese käibekapitaliga. Teiseks on seal liiga vähe panku. Poolas tuleb iga miljoni elaniku kohta 91 pangafiliaali, samal ajal kui näiteks samuti ELi pürgivas Türgis on vastav näitaja 100.

Suhteliselt nõrk konkurents pankade vahel on maailmapanga andmetel põhjuseks, miks Poolas on kasum puhasintressi näol kaheksa korda suurem kui ELis, samal ajal kui tegevuskulude ja aktivate suhe on kaks korda suurem kui ELis.

Oletatavasti Poola panganduse seis ei tekita ületamatuid probleeme ELiga liikmeksastumise läbirääkimisi pidades. Euroopa komisjon on rõhutanud, et Poolal tuleb panganduse erastamist kiirendada. Samas on ta rahul, et Poola ning majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooni (OECD) vahel sõlmitud kokkuleppe kohaselt on välispankadel 1999. a algusest Poolas vaba tegutsemise õigus, ning et Poola on arvestanud oma seadustes paljusid ELi pangandusdirektiive.

Maailmapank ELi optimismi päriselt ei jaga, hoiatades, et Poola pankadel saab raske olema välispankadega konkureerida. Lisaks leiab maailmapank, et Poola seadused ja kohtud peavad rohkem ära tegema kreeditoride kaitseks, sest äriõhkkond soosib ikka veel mitteusaldatavaid deebitore.

Kõigele vaatamata näib osades Poola pankades süvenevat arvamus, et edaspidi tuleb neil loovutada positsioone suurtele välispankadele. Siis loodavad nad leida tegevusni?i idapoolsemates riikides, kus oleksid konkurentsivõimelisemad. FT

Hetkel kuum