4. september 1997 kell 22:00

Väärtpaberituru rekordid ergutavad pangakasumeid

Eesti väärtpaberituru hinnataset iseloomustav Äripäeva indeks kasvas augusti jooksul rekordilised 33%.

Kõige enam saab tulu finantstehingutest Tallinna Pank, mille vastav tulu moodustab peaaegu poole panga tuludest. Panga kapitaliturgude osakonna juhataja Martti Siimann ütles, et tegelikult on tulu finantstehingutest väiksem, sest nende hulka on pank arvanud ka võlakirjade kauplemisportfelli. Teised pangad paigutavad võlakirjad intressitoodete alla, märkis ta.

Siimanni sõnul Tallinna Pank Eesti väärtpaberituru tõusust olulist kasu ei saanud, sest pank paigutab oma raha suures osas Venemaa, Läti ja Leedu väärtpaberitesse. «Meie diilerid pole enam ammu Eesti turu suhtes optimistlikud,» ütles Siimann.

Rekordiliselt kasvas augustis Ühispanga kasum. Ühispanga aktsia hinnaga manipuleerimise lükkasid Ühispanga juhid ümber väitega, et Ühispanga tütarfirmad ei ostnud Ühispanga aktsiaid endale, vaid oma klientidele. Ühispanga tulu finantsinvesteeringutelt moodustas augustis kolmandiku panga kogutuludest.

Hansapanga kasum oli augustis Eesti pankade suurim, vaatamata sellele, et panga varade maht langes 2,8%. Hansapanga analüütiku Margus Kiseli sõnul sisaldusid Hansapanga kasumis ühekordse tuluna Hansa Liisingu dividendid 40 miljoni krooni ulatuses. Ilma selleta oleks pank oma 22 miljoni kroonise kasumiga jäänud alla Ühispangale ja Hoiupangale.

Kiseli sõnul langes panga varade maht augustis, sest juuli lõpus panka saabunud suurklientide lühiajalisi hoiuseid on vähemaks jäänud. «Küllap suudeti selle rahaga midagi muud peale hakata,» arvas Kisel. Juuli lõpus hoiustas üks välisfirma Hansapanka lühiajaliselt ligi miljard krooni.

Hoiupanga 25,4 miljoni kroonine augustikasum on suurim kuukasum, mille Hoiupank on teeninud. «Kui kõik nimetavad oma kasumit rekordiliseks, siis Hoiupank suhtub kasuminumbritesse väga konservatiivselt ja teeb võimalike riskide maandamiseks hulgaliselt provisjone,» ütles Erki Peegel.

Forekspanga tulu investeeringutelt oli augustis 40 protsenti kõrgem kui aasta jooksul keskmiselt. Piret Villman Forekspanga analüüsi osakonnast põhjendas suuremat investeeringutulu hindade tõusuga väärtpaberiturul.

Forekspanga peamaakler Tõnu Vanajuur lausus, et Forekspank oma 190 mln krooni suurust väärtpaberiportfelli augustis ei suurendanud. Pigem tuli tulu hüppest, mille tegi läbi kogu väärtpaberiturg, nentis Vanajuur.

Vanajuur ütles, et võimaliku väärtpaberituru languse puhuks ja konservatiivsuse säilitamiseks on pank teinud provisjone. Forekspanga aktsiaportfellis on proportsionaalselt palju erinevaid aktsiaid, millest osa on börsivälised, rääkis Vanajuur. Forekspank teenib 10 protsenti tuludest rahavahetusoperatsioonidega.

Hetkel kuum