1. oktoober 1997 kell 22:00

Vanametalliäri vajab seadust

Valitsus soovib säilitada kontrolli ja ülevaadet Eestist välja mineva metalli üle, põhjendas majandusministeeriumi siseturuosakonna juht Tiit Maidre litsentseerimise vajalikkust.

Maidre sõnul ei kavatseta litsentsi panna sõltuma taotleja asukohamaast või vanametalli kogusest. Küll võib nõuda mõningate tehniliste tingimuste täitmist. Näiteks, et ettevõttel on seadmed ja spetsialistid, kes kontrollivad metalli radioaktiivsust, märkis Maidre.

Samas peab äriseaduse järgi litsentseerimine olema kehtestatud seadusega.

«Nüüd ei saa määrata lihtsalt valitsuse määrusega uut litsentseerimise korda ehk seda, et ala on taas litsentseeritav,» nentis Maidre.

Maidre teatas, et justiitsministeerium tegeleb praegu litsentseerimise üldaluste tegevuslubade seadusega (majandustegevuse kitsendamise seadus), kus on litsentseeritavate tegevusalade loetelu kirjas. Praeguse variandi kohaselt peaks seal sees olema praegune EMEXi tegevus määratletud kui tegevusloaga tegevus.

Küsimusele, millal see seadus valmis saab, vastas Maidre, et see oleks pidanud olema valitsuse tööplaanis juba septembri lõpus, kuid praegu, oktoobri alguses pole seaduse eelnõu näha olnud. «Arvatavasti aasta lõpu poole tahavad nad selle ikkagi riigikogusse viia ning võimalus on, et järgmise aasta alguses see ka jõustub,» lausus Maidre.

Maidre rääkis, et valitsuses oli arutusel ka võimalus lasta metallikaubandus täiesti vabaks. Samas on EMEXile pandud kohustuseks teostada kontrolli Eestis kokkuostetud ekspordiks mineva vanametalli kaubanduse ja näiteks ka radioaktiivsuse üle, mis metallikaubanduse kohesel vabakslaskmisel oleks kadunud, rääkis Maidre.

Hetkel kuum