14. oktoober 1997 kell 22:00

Eesti Pank loob uue pankadevahelise maksesüsteemi

Uus maksesüsteem läheb Eesti kommertspankadele ja nende klientidele maksma 40 mln krooni, millest suurema osa moodustab uue elektroonse maksesüsteemi tarkvara, ütles Eesti Panga asepresident Heldur Meerits. Tema sõnul saavad pankade kliendid edaspidi valida, kas kasutada maksete tegemisel kiiret ja kallimat või odavat, kuid aeglast süsteemi.

Meerits ei osanud öelda, kui palju võib uue kiirmaksete süsteemi käivitamine panga kliendile kallimaks minna. Tema sõnul maksavad kommertspangad praegu Eesti Pangale iga ülekande eest 10 senti, uue süsteemi käivitumisel võib see minna kuni 20 korda kallimaks.

Hansapank-Eesti peadirektor Indrek Neivelt ütles, et praegu on veel vara öelda, kas uus maksesüsteem hakkab mõjutama panga klientide maksekorralduste hinda. Neivelti sõnul kavatseb Hansapank lähitulevikus tõsta nende maksekorralduste hinda, mis tehakse panga kontorite kaudu.

Meerits ütles, et ei näe põhjust, miks peaks kommertspangad uuest maksesüsteemist keelduma. Ta ütles, et Ühispank ja Hansapank on juba avaldanud uuele maksesüsteemile poolehoidu. Ta lisas, et uus süsteem võimaldab vahendada ka väärtpaberitehinguid.

Meeritsa sõnul on uut süsteemi vaja Eesti rahasüsteemi ühildamiseks Euroopa rahaliiduga. ELi abiprogramm Phare toetab süsteemi loomist 300 000 ECU ehk 4,5 mln krooniga. EMUga liitumise programmi järgi peab maksesüsteem olema välja vahetatud 2000. a lõpuks.

Euroopa maksesüsteem Target võimaldab tulevikus Euroopa ühisraha eurot kiiresti üle kanda ühest Euroopa riigist teise, rääkis Meerits. Kui praegu kehtib Eestis 48tunnine maksete liikumiskiirus, siis uue süsteemiga liiguvad maksed pankade vahel mõne minutiga.

Reaalaja suurmaksete süsteemi detailse looja leidmiseks korraldas Eesti Pank konkursi, mille võitja selgub novembri algul. Eestist osalevad konkursil konsultatsioonifirmad Deloitte & Touche ning Price Waterhouse.

Hetkel kuum