14. oktoober 1997 kell 22:00

Millega arvutis pilti joonistada

Hea lugeja tahaks kindlasti kas või sportlikust huvist teada, mis ühe korraliku graafikatööjaama peal kasutatavast soft'ist võiks ka tema tööd hõlbustada -- ehk mis peaks olema üks hea joonistusprogramm.

Laialt levinud arusaam on, et sellel alal on juhtivaks tegijaks CorelDraw. Tõsi, nii oli see veidi aega tagasi, sest kõik arvestatavad konkurendid olid oma PC-versioonide väljalaskmisega paar-kolm versiooni Mac'i omadest maas. Täna aga on olemas nii MacroMedia FreeHand 7.0 kui Adobe Illustrator 7.0, mis mõlemad on arvutigraafika seisukohalt tähelepanuväärsed tooted.

Kui Corel on aastaid pannud rõhku vidinate ja eriefektide lisamisele ning iga versiooniga on kaasnenud mingid apsakad kogu selle joonistamistegevuse lõpptulemuse ehk printimisprotsessi juures, siis konkurendid on hoolitsenud töötava väljatrükiga programmide eest ja loonud juurde joonistamiseks vajalikke vahendeid. Mõni lihtne näide -- samal ajal kui CorelDraw'le on lisandunud võimalus uusi nuppe käsureale luua ja iga versioon on toonud kardinaalseid uuendusi kasutajaliidesesse, on Illustrator säilitanud läbi aastate sama välimuse ja mis eriti oluline, samad lühendid klaviatuurilt käskude valimiseks. Tehes arvuti taga tööd, pole kasutajal aega hiirega niisama vehkida ja nuppudel olevate piltide tähendusi mõistatada, iga korralik programm annab võrdselt tööd ka teisele käele klaviatuuril.

Seega, konkurendid rõhuvad oma programmi kvaliteedile töövahendina, aga nad pole unustanud ka eriefekte. Ainult nende lähenemine on veidi teine -- nimelt on nad jätnud lahti võimaluse oma programmile lisakäske kirjutada ja kolmandad firmad on sellest suurima heameelega kinni haaranud. Samad plug-in'id, mis käivad PhotoShopi külge, sobivad ka Illustratorile ja FreeHandile, aga loomulikult ei tule piirduda ainult pilditöötlusefektidega, vaid võib modifitseerida ka graafikat.

Enne graafikaprogrammi ostmist (sest teadupoolest on Kadaka turult paarisaja krooni eest varastamine väga inetu tegu) proovi järgi, mida Coreli konkurendid pakuvad. Kui su eesmärk pole saada 1000 fonti, vaid tõesti teha ise arvutigraafikat, siis olen päris kindel, et nii «illukas» kui «vabakäsi» panevad su toolilt vasikavaimustuses püsti hüppama.

Hetkel kuum