15. oktoober 1997 kell 22:00

Ühinemislaine Euroopas

Viimaste nädalate suurim tehing on 38,8 mld dollariline ühinemisleping Briti Guinnessi ja Grand Metropolitani vahel, mille tulemusel tekib maailma suurim joogikontsern. Teises äärmuses on Londonis asuva investeerimisfirma Enic 3,7 mln dollariline pakkumine osalusele T?ehhi jalgpalliklubis Slavia Prague.

Sinna vahele mahtus maailma suuruselt teise tsemenditootja Prantsuse Lafarge'i 2,7 mld dollariline ülevõtupakkumine Briti ehitusmaterjalide firmale Redland, maailma suurima teaduskirjanduse väljaandja moodustamine Briti Reed Internationali ja Hollandi Elsevieri ning Wolters Kluveri ühinemise tulemusel (32 mld dollarit) ja vähemalt kolm piiriülest tehingut finantsteenuste sektoris.

Ühinemisest teatasid Soome Merita pank ja Rootsi Nordbanken (10,6 mld dollarit), ?veitsi Zürich Group ja Briti BAT Financial Services peavad läbirääkimisi maailma suurima kindlustuskompanii moodustamiseks. Belgia ja Hollandi vahel käivad kõnelused Belgia panga BBL ja Hollandi finantskontserni ING ühinemiseks.

Ajakirja Acquisitions Monthly andmeil ulatub firmade liitumis- ja ülevõtmistehingute maht Euroopas tänavu 280 mld dollarini (kaasaarvatud kavandatavad tehingud). Võrdluseks oli 80. aastate liitumisbuumi tipp 148 mld dollarit.

Paljusid ettevõtteid sunnib otsustama Euroopa rahaliit, milleni on aega jäänud vähem kui 15 kuud. Pangad ja kindlustusfirmad lähtuvad sellest, et ühisrahaga ühineb suurem osa Euroopa Liidu liikmesriikidest, välistatud pole ka Suurbritannia ühinemine esimeses voorus.

Teised arvestavad konkurentsi suurenemisega USA ja Aasia konkurentide poolt.

Paljud firmad peavad ühinemisel silmas mastaabisääste, ka on võimalik ühendada turustus- ja jaotusvõrgud ning saavutatakse juurdepääs uutele turgudele. FT-SD

Hetkel kuum