28. oktoober 1997 kell 22:00

Dow ajaloo suurim langus

Riia börs langes teisipäeval taas ning ilmselt võib lähipäevil oodata taas järsemaid kukkumisi, arvestades musti meeleolusid nii Tallinna kui lääne börsidel. Tänaseks oodatakse 5--15% langust. Suurematest tegijatest langes Unibanka 24 santiimi, kuna Balta oli väheste tõusjate hulgas, kerkides 15% 6,9 latini.

Leedu aktsiad isegi tõusid globaalsest pildist hoolimata, kuid sündmuste edasist kulgu ei soovitud ennustada. Põhinimekirjas tegid tugevama tõusu pangaaktsiad -- nii Vilniuse Pank kui Hermis kerkisid vastavalt 2,85 ja 1,7%. Hermist peetakse siiski kalliks ning lähipäevil võib oodata hinna mõningast langust. Lisanimekirjas näitas tublit tõusu Mazeikiai Nafta, likvideerides hiljutisi kaotusi.

Dow Jonesi esmaspäevasele vabalangemisele järgnes juba etteaarvatult Vene kauplemissüsteemis täielik paanika. Kolmetunnilisele kauplemisalguse viivitusele vaatamata kukkus RTS-indeks veidi üle 19,02 protsendi 392,86 punktini. Viimati oli indeks alla 400 punkti 19. juunil. Juhtaktsiad -- Ühendatud Energiasüsteemid ning LUKOIL -- langesid vastavalt 27 protsenti 0,276 dollarini ja 24 protsenti 18,30 USDni. Päevakäive oli korralikud 88,5 mln dollarit. Viimase poole tunni jooksul pööras turg suuna jälle ülespoole, andes uut lootust.

Dow Jonesi indeks sai esmaspäeval oma ajaloo suurima punktikaotuse osaliseks. Suurimaks põhjuseks oli siinkohal üleüldine negatiivne suund maailma turgudel Hongkongi järjekordse languse järel. Maaklerite hinnangul murdis see langus senise psühholoogilise tõusumeeleolu ning võib tähendada turu edasist langust. Eriti raskelt mõjus investoritele Dow langust piiravate kauplemispeatuste esmakordne rakendumine pärast 1987. a kriisi. Kauplemine peatati pooleks tunniks peale Dow 350punktist langust ning vaid pool tundi pärast taaskäivitumist uuesti, kuna langus jõudis 550 punktini. Seejärel kauplemist uuesti ei käivitatud. Ka Nasdaq langes 116 punkti 1535,09 punktini.

Hetkel kuum