24. november 1997 kell 22:00

Aasia finantskriis ei taha taltuda

Lõuna-Koreas...

Maailma suuruselt 11. majandusriiki Lõuna-Koread tabanud finantskriis halvenes järsult eelmise nädala lõpul, kui Soul oli sunnitud tunnistama, et Jaapani pangad on piiranud laene. Rahvusvaheliselt valuutafondilt (IMF) laenu taotlemise teade tugevdas reedel jälle woni, kuid alandas börsiindeksit.

Investorid olid pettunud kolmapäeval rahandusministri esitatud finantssektori stabiliseerimise paketis, mille järel Lõuna-Korea valuuta won kukkus neljapäeval USA dollari suhtes 10%.

Lõuna-Korea rahandusminister Lim Chang-yuel avaldas lootust, et Soulil õnnestub Jaapani keskpangalt välja kaubelda toetus Jaapani lühiajalistele laenudele Lõuna-Koreas.

Korea 100 miljardi dollari suurustest laenudest moodustavad lühiajalised laenud 68 miljardit dollarit. Kolmandik neist tuleb tagasi maksta enne selle aasta lõppu, mis võib tekitada suure likviidsuskriisi, kui laene ei saa uuendada.

Jaapan teatas ametlikult, et ta ei soovi Lõuna-Koread enne rahaliselt toetada, kui Soul pole nõustunud IMFi karmide abipaketinõuetega. Samal seisukohal on ka USA.

Suure surve all oli rahandusminister sunnitud teatama, et Korea on alustanud IMFiga läbirääkimisi 20 miljardi dollari suuruse abi saamiseks, mis aitaks kriisist jagu saada.

Koreas valitseb arvamus, et IMFi abipaketiga kaasnevad karmid nõuded toovad kaasa intressimäärade tõusu, fiskaalkulude vähenemise, firmade pankrotte ja majanduskasvu aeglustumise. ... ja Jaapanis

Jaapani vanim maaklerifirma Yamaichi Securities teatas eile, et lõpetab oma tegevuse. Tegemist on suurima pankrotiga Jaapani finantssektoris pärast Teist maailmasõda.

3,67 triljoni jeenise (29,13 miljardit dollarit) bilansimahuga firma sulgemine jätab varju varasemad finantsmaailma tabanud kriisid.

Jaapani rahandusministeerium ja keskpank pidasid nõu teiste riikide juhtidega, et leevendada muret Jaapani majandusliku tuleviku üle. Välisturgudel kardetakse, et Jaapan võib olla järgmine Aasia finantskriisi ohver. «Me astume kõik vajalikud sammud, et tagada finantssüsteemi stabiilsus,» ütles rahandusminister Hiroshi Mitsuzuka.

Kriitikud on üksmeelel, et Jaapani finantssüsteem vajab hädasti reformimist, dereguleerimist ja tõhusamat kontrollsüsteemi.

Yamaichi Securitiese krahh muutis eile Euroopa põhilised börsid närviliseks ja alandas indekseid mitme protsendi võrra. Ennelõunal alanes Londoni börsi indeks 2% ja Frankfurdi börsi indeks 3%.

Analüütikud väidavad, et turud ootavad, kuidas Jaapani valitsus kavatseb olukorda sekkuda. Tugevneb surve jeenile, mida eile kaitses see, et Tokio finantsturg oli rahvuspüha tõttu suletud.

Kui Tokio börsi Nikkei indeks peaks hakkama kukkuma, langevad kõik Aasia börsid, võttis turul valitseva ebakindluse kokku üks Singapuri maakler. FT-DI-REUTER-ÄP

Hetkel kuum