2. detsember 1997 kell 22:00

Võimsamad arvutid tulevad

Tundub imelik, aga välismaine arvuti osutus enne jõule hoopis kallimaks kui oktoobris. Kui konfiguratsioone lähemalt uurida, siis on ka põhjus selge: pooled arvutihinnaindeksisse võetud välismaal toodetud arvutitest enam 1,6 GB kõvakettaga varustatud pole, enamasti kisub miinimumvariandi kõvakettamaht juba üle kahe gigabaidi ja see tõstab loomulikult natuke ka hinda. Aina suurema kõvaketta vajadus tuleb aga sellest, et uute tarkvaraversioonide turule tulekuga enam iga baiti kõvakettal kokku ei hoita, mälu on läinud piisavalt odavaks.

Kolm korda on ilmunud Äripäeva arvutihinnaindeks sama konfiguratsiooniga ja tundub, et selle aastaga see konfiguratsioon ka lõpetab -- uuel aastal on nõudmised keskmisele kontoriarvutile juba tunduvalt suuremad ja indeksis võrdleme siis ka võimsamaid arvuteid.

Eesti suuremad arvutitootjad on veel esialgu ka endisele konfiguratsioonile truuks jäänud, sest tavaline kontoritöö veel 166megahertsise protsessori ja 1,6GB kõvakettaga talumatult aeglaseks pole muutunud. Kohati on aga selline konfiguratsioon endiselt veel üle kasutaja võimete. Kuid näiteks Pennu pakub juba enamuses 2,0GB kõvaketast ja Ordi arvutitootjate arvates hakkab kohe 16MB põhimälu ühe korraliku kontoritööriista jaoks väheseks jääma.

Mis veel uuel aastal teistmoodi saab olla? IBMi edasimüüjad ütlevad 166MHz Pentiumi protsessori kohta juba lakooniliselt: see protsessor on minevik. 1998. aastal on miinimumvariandiks Pentium 200 MMX. Ainuke asi, mis tundub stabiilselt muutumatuks jäävat, on 15tolline monitor. Klaviatuuri ja hiirt pole ka vaja veel niipea uuendama hakata.

Pentiumi ilmumise algusajast pärit arvuti uuendamiseks pole just lauda vaja puhtaks teha ja uut kasti asemele osta. Põhimälu laiendamine läheb maksma ainult mõned tuhanded kroonid, uus kõvaketas vana asemel pole ka võrreldes arvuti hinnaga just suur investeering, sest 1,6GB ja 2,1GB kõvaketta hinnavahe on ainult mõnisada krooni.

Kuigi hinnaindeks ei kajasta modemeid, on nendegi hulgas toimunud üleminek: 33,6kbps modem on üle pooltel kasutajatest, vähemaga võib küll veel asju ajada, kuid arvutipoes seda enam ei soovitata.

Äp arvutihinnaindeks

Eestis toodetud arvuti

15 575 kr

Välismaal toodetud arvuti

24460 kr

Konfiguratsioon

- protsessor: Pentium 166 MMX

- monitor: 15» 1024x768, min 80 Hz

- mälu: 16 MB

- graafikakaart:- min 2M mälu

- kõvaketas: 1,6 GB (2,1 GB)

- tarkvara: Windows 95

- kaasas: hiir, Eesti klaviatuur

Osalejad

- Eestis toodetud arvutid: Astrodata, Ordi, Pennu, PC Kaubamaja, Arvutisalong Enter, AF Raal

- Välismaal toodetud arvutid: Kungla Dialoog, Assert, Datel, Poniard, BCS

Hetkel kuum