22. detsember 1997 kell 22:00

70 relva rändamas

69 automaati AK, mille kurjategijad röövisid 30. novembril kaitseliidu Harju maleva Jõelähtme kompanii relvaruumist, on seni leidmata. Tegemist on ühe suurima relvarööviga Eestis.

Relvaröövis kahtlustatavad suutis keskkriminaalpolitsei 8. detsembril kinni pidada. Kes need mehed täpselt on, polnud uurijad 19. detsembriks teatanud. Versioon, nagu kuulunuks mõni kurjategijate seast kaitseliitu, esialgu paika ei pidanud. Samas olid kurjategijad hästi kursis kaitseliidu Jõelähtme kompanii sisekorraga, tundsid maja sisemust ja teadsid, et valvur on aastates mees ja tal puudub üks käelaba.

Kaitseliidu Harju maleva pealiku, nooremleitnant Andres Sikka sõnul oli relvade vargus võimalik ka seetõttu, et kaitseliidul pole raha korralike valvesüsteemide ehitamiseks. Samas on relvade hoiutingimused Jõelähtme kompanii hoones head. Relvaruum on paksude seintega ja sellesse pääsemiseks tuleb avada mitu ust ning minna läbi lukustatavate trellidega korrapidajaruumi.

Jõelähtme kompanii relvaruumi valvamiseks oli maleva raha eest tellitud ka elektrooniline valvesüsteem, röövlid jõudsid oma töö teha vaid mõni päev enne selle paigaldamist. Kaitseliidu ülema Lui Jaansoni väitel aga ei välista ka kaasaegne valvesignalisatsioon relvade röövimist.

Eesti keelt kõnelnud röövlid ründasid Kostiveres kaitseliidu Rävala malevkonna Jõelähtme kompanii hoone valvurit, kui ta tuli lukustama hoone välisust. 62aastane Heldur Paemurd viidi Mustamäe haiglasse.

Valvuri kõrvaldanud, avasid röövlid relvaruumi uksed ja kandsid relvad autosse. Kõiki laos olnud relvi kaasa ei võetud, eelistati liigendpäraga Hiina päritolu Kala?nikovi automaate.

Valvur suutis end röövlite lahkumise järel näole kleebitud teibist vabastada ja teatas juhtunust kompanii ülemale. Seejärel alustas Harju politsei kurjategijate otsimist.

Hetkel kuum