25. jaanuar 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Rõivatootja AS Baltika plaanib käibe ja kasumi suurendamiseks luua kuni kümne kauplusega keti Lätis, Leedus ja SRÜ riikides.

Baltika teatel on käibe- ja kasumikasvu peamine eeldus omatoodangu müügikasv eksportturgudel 28 protsendi võrra 80 miljoni kroonini.

Tänavu plaanib Baltika töötada ainult suuremate kauba sisseostjatega, et vähendada kauba kohaletoimetamise kulusid ja saada madalam hind lõpptarbijale. BNS

Eesti ravimitootja Nycomed SEFA eelmise aasta käive oli 74,9 ning kasum 5,2 miljonit krooni.

Nycomed SEFA juhataja Ants Nurga sõnul andsid käibest enam kui poole Baltimaades müüdud ravimid.

Oluliselt kasvas ka Eestis müüdud ravimite käive, ulatudes mullu 30,54 miljoni kroonini, märkis Nurk. Tänavu plaanib firma Eestis müüa ravimeid 40 miljoni krooni eest. BNS

Tallinna volikogu tegi linnavalitsusele ettepaneku peatada keskkonnaekspertiisi valmimiseni naftasaaduste ja keskkonnaohtlike ainete vedude kasv Tallinna sadamate kaudu. Ka peab linnavalitsus volikogu ettepanekul kaaluma naftatoodete väljaveo lõpetamist läbi Kopli poolsaare aastaks 2003.

Linnavalitsus peab tellima keskkonnaekspertiisi, et teha kindlaks naftaproduktide ja muude keskkonnaohtlike kaupade veo võimalikkus ning vajadus sätestada raskekaalulistele kaupadele mahulised piirangud. BNS

Eesti Pangad said umbes 30 miljoni krooni suuruse kasumi sügisel sõlmitud forward-tehingutelt, mille abil lääne finantsasutused lootsid teenida spekuleerimiselt Eesti krooni vastu.

Hansapanga finantsriskide osakonna juhataja Erkki Raasuke ütles Postimehele, et eile lõppes esimene osa oktoobri lõpus sõlmitud forward-tehingutest, mille tähtaeg oli kolm kuud ning tehingute kogumaht ligikaudu paar miljardit krooni.

Eesti pangad tegid panuse krooni vahetuskursi püsimisele, välispartnerid mängisid kuuldustele peatsest devalveerimisest. ETA

Hansatee kavatseb hakata tulevikus konkureerima Eesti Merelaevandusega Tallinna--Stockholmi liinil ja teeb selleks praegu turu-uuringuid.

«Soovime konkurentidele Eesti Merelaevandusest esimese reisilaevaprojekti õnnestumist,» ütles Hansatee avalike suhete nõunik Malle Aleksius.

«Hansatee selle aasta prioriteet on panna taas käima laevaliin Tallinna ja Lüübeki vahel. Samas pole Hansatee loobunud plaanist ka Stockholmi liin käima panna ning teeme seda kohe, kui Estline'i monopoone õigus liinil järgmisel aastal lõpeb,» rääkis Aleksius. BNS

Forekspank muudab 15. veebruaril mitmete teenuse hinda, mille eesmärk on telepanganduse arendamine.

Pajuri sõnul soosib uus hinnapoliitika telepanganduse lahenduste Microbanker Pro ja Forex Direct kasutamist mõnede arveldusteenuste osas.

Eesti krooni väljaminev maksekorraldus hakkab 15. veebrarist maksma Forekspanga kontoris viis krooni senise kolme asemel. BNS

Statistikaameti esialgsetel andmetel toodeti Eestis 1997. aastal kuus protsenti rohkem piima kui 1996. aastal; piimatoodang suurenes esmakordselt pärast 1990. aastal alanud vähenemist.

1997. aastal toodeti 713 500 tonni piima, võrreldes 1996. aasta 674 800 tonni ja 1995. aasta 706 900 tonniga. I poolaasta piimatoodang oli suurem kui 1996. aasta samal ajal, III kvartalis toodang pisut vähenes ja IV kvartalis jäi 1996. aasta tasemele.

Lehma kohta lüpsti möödunud aastal keskmiselt 4210 kilogrammi piima ehk 401 kilogrammi rohkem kui 1996. aastal. Piimatoodang lehma kohta saavutas 1997. aastal kaheksakümnendate lõpu taseme. BNS

AS Liviko omandas Eesti esimese toiduainetetööstusena ISO 9001 kvaliteedisertifikaadi.

«ISO kvaliteedisüsteemi ettevõttes on toote garantii, mida aktsepteerivad Euroopa riigid ning kuhu suunduvad ka SRÜ riigid,» ütles Liviko juhatuse esimees Udo Themas, kelle sõnul on ISO süsteemi rakendamine Livikos eelkõige tulevikku suunatud arendusprojekt. BNS

Hansapanga kindlustusseltsi nõukogu otsusel maksab kindlustusselts möödunud aasta tulemuste põhjal 20 protsenti lisaintressi lisaks kindlustuslepingute garanteeritud neljale protsendile.

Hansapanga Kindlustuse juhatuse esimees Mart Einpalu ütles, et Eesti krooni baasil sõlmitud kogumiskindlustuse 1997. aasta kogutootluseks kujuneb 24 protsenti. BNS

Avatud Eesti fond teeb ettepaneku vabastada tulumaksust annetused avalikes huvides tegutsevatele mittetulundusühingutele, millega riik toetaks mittetulundussektori arengut.

Avatud Eesti fond leiab presidendile, riigikogu esimehele, peaministrile ja avalikkusele saadetud pöördumises, et riik on seni liiga vähe tähelepanu pööranud mittetulundussektori arengule, mis on avaliku ja ärisektori kõrval kolmas ühiskonna loomulik alustugi.

Fondt teeb ettepaneku vabastada tulumaksust üksikisikute annetused avalikes huvides tegutsevatele mittetulundusühendustele ja mittetulundusühenduste tulu, mis tekib nende põhikirjalisest majandustegevusest. BNS

Reedel allkirjastas teede- ja sideminister Raivo Vare liinilepingu Saaremaa Laevakompaniiga, mis peab tagama saarte ja mandri vahelise laevaühenduse.

Leping määratleb Saaremaa Laevakompanii kohustused ja riigipoolsed tingimused nende täitmiseks, ütles ministeeriumi pressiesindaja. Laevakompanii kohustuseks on laevaühenduse tagamine, läbilaskevõime kasv ja areng ning mereohutuse jätkuv täiustamine. Riik omakorda tagab sadamate tehnilised tingimused ja kommunikatsioonid.

Seni esindas riiki liinilepingus riigile kuuluv RAS Saarte Liinid. BNS

AS Eesti Gaas avab kolmapäeval Tartumaal Eesti esimese maagaasil töötava elektri- ja soojusenergia koostootmisel põhineva kombijaama.

Elektri- ja soojusenergia koostootmine on perspektiivne, sest energia kallinemisega muutub vajadus toota ise elektrienergiat üha reaalsemaks paljudele firmadele, ütles Eesti Gaasi pressiesindaja.

Kombijaama tehnoloogia on pressiesindaja sõnul säästlik ja keskonnasõbralik. BNS

Hetkel kuum