26. jaanuar 1998 kell 22:00

Reisiapteeki kuulub arstim nii ootamatu ohatise kui allergia vastu

Igal viiendal inimesel esineb huuleohatis vähemalt korra elu jooksul, paljudel aga korduvalt. Veetes puhkust, viibides komandeeringus ja suheldes paljude inimestega saavad tõeliseks probleemiks huuleherpese kahjustused. See rikub tuju ja kahjustab ka teie välimust.

Huuleohatis on nakkushaigus, mille tekitajaks on herpes simplex'i viirus. Nakatutakse tavaliselt lapseeas, näiteks kui ohatisega pereliige puudutab nakatunud kohaga lapse nahka. Herpeseviirus läbib naha, liigub mööda närvi, peatudes lõpuks närvisõlmes seniks, kuni ta muutub taas aktiivseks.

Viiruse võib muuta aktiivseks külmetus, gripp ja muud infektsioonid, menstruatsioon, stress, emotsionaalsed pinged, päike, väsimus ja traumad. Nii pole puhkaja herpesest kaitstud ka talvel kuuma päikese käes lõõgastudes.

Aktiviseerununa liigub viirus mööda närvi nahale. Tekib pakitsus ja sügelus, seejärel viirus paljuneb, põhjustades ohatise.

Ohatise teket saab vältida, määrides pakitsevat kohta Zoviraxi (toimeaine Acyclovir) 5% kreemiga. Ravi tuleb alustada kohe pakitsuse tekkides niipea, kui saate aru, et tegemist on ohatisega. 5% kreem on mõeldud nahale, mistõttu peaks vältima selle sattumist silma.

Kui ohatis on juba nahale tekkinud, kiirendab Zoviraxi kasutamine paranemist. Kahjustatud kohta tuleb määrida viis korda päevas iga nelja tunni järel.

Glaxo Wellcome'i toodetud Zovirax maksab alates ca 95 kroonist.

Neid ravimeid saab valdavalt retseptiga, kuid ka vabamüügis on üks tugevatoimeline allergiavastase toimega ravim, Zyrteci tabletid (toimeaine Cetirizinum).

Erinevalt paljudest teistest allergiarohtudest ei põhjusta Zyrtec terapeutilistes annustes unisust. Toime saabub 20 minuti jooksul ja kestab 24 tundi. Ravimi teeb patsiendile mugavaks selle võtmine vaid üks kord päevas. Hind alates ca 70 kroonist.

Allergiliste reaktsioonide möödudes võib ravi Zyrteciga kohe lõpetada. Ravimit toodab UCB Pharma.

Seitse tabletti sisaldav pakend maksab alates ca 67 kroonist.

Ka tervetel inimestel võib aeg-ajalt tekkida pitsitav tunne südame piirkonnas. Süda võib korraks jätta lööke vahele või vastupidi, teha mõned kiiremad löögid. See ei tarvitse veel olla haiguslik nähe.

Reisiapteeki tasub lisada validooli tabletid, mis pannakse keele alla niipea, kui ilmneb ebameeldiv tunne südame piirkonnas.

Nitroglütseriini tabletid laiendavad kiiresti veresooni stenokardiahoogude puhul. Ravim pannakse keele alla. See ei sobi madala vererõhuga inimestele ja glaukoomihaigetele.

Valokordiini tilgad omavad rahustavat toimet. Kasutatakse südametegevuse kergete häirete korral (valu, südamepekslemine). Valokordiini manustatakse 15--20 tilka kuni 3 korda päevas, uinumise hõlbustamiseks kuni 30 tilka. Hoiatuseks -- tilgad alandavad reaktsioonikiirust ja toime tugevneb koos alkoholiga.

Hetkel kuum