Euromees Püssit kaemas

19. veebruar 1998, 00:00

Euroopa suurtootjailt puitkiudplaadi müügis dumpingusüüdistuse saanud ettevõtet uurinud Acosta lahkus sama käratult kui saabus, tema kohalolekut märkas vaid ettevõtte tippjuhtkond.

Esmaspäeva varahommikul Repo Vabrikute kommertsdirektori musta Mercedesega Rakvere hotellist Wesenberg saabunud euroametnike sisenemist tehase kuuekorruselisse peahoonesse märkasid vähesed.

Turvamehe valvsa pilgu all siirdus seltskond finants- ja müügiosakonda, mille uksed avanevad valitud magnetkaardiomanikele.

Tehase territooriumile hispaanlasel Acostal koos andmetöötleja ja Tallinnast pärit tõlgiga asja ei ole. Nende pärusmaa on finantsdirektor Karin Kruuda kabinet ja neljandal korrusel asuv raamatupidamisosakonna tagatuba.

«Me ei tunne eurokomisjoni siinolekut kuidagi,» ütleb tsehhijuhataja asetäitja Vladimir Pospelov kiretult läbi kõrvulukustava masinamüra. Töötame samamoodi edasi, siin nad käinud ei ole, lisab ta.

Pospelovi silma all valmivad Repo Vabrikute puitkiudplaadid, millest dumpingusüüdistus tõusis.

«Tootmisse neil asja pole, sest nende eesmärk on teha kindlaks, kas meie esitatud andmed vastavad tegelikkusele,» kommenteerib Repo Vabrikute juhatuse esimees Rein Kuusmik.

Tema väitel on hoopis firma naistöötajad neil päevil teinud tavapärasest tihedamini asja raamatupidamisse, et võõraid oma silmaga kaeda. «Ega meile tõmmusid noormehi muidu siia satu,» muigab Kuusmik.

Ajakirjanikega Carlos Acosta suhelda ei soovi. «No comments,» on vastus, kui ta üllatunult silmab endale sihitud fotoaparaati, mis hetkeks tema töö katkestab.

«Kui Acosta suust peaks midagi ajakirjandusse jõudma, peab ta oma kõrge palga laskma Püssi saata,» põhjendavad Repo Vabrikute juhid, «Brüsselisse tagasi tal enam asja poleks.»

Oma erapooletust säilitavad Acosta ja ta partner kiivalt. Nii keelduti endale lõunasöögi välja tegemisest. Samuti ei oldud nõus Repo Vabrikute palgatud tõlgiga, vaid võeti oma.

Kahe päeva jooksul kontrollivad euromehed üsna detailselt, kas andmed, mida Repo Vabrikud eelmisel kuul Brüsselisse dumpingusüüdistusele vastuseks saatis, ka tõele vastavad.

Kuidas dumpingusüüdistus lõpeb, nad ei kommenteeri, räägib inspektoreid saatev Repo Vabrikute finantsdirektor Karin Kruuda. Tema tööpäev algab hommikul koos Acostaga ja koju ei saa ta enne, kui kõik küsimused on vastuse saanud.

Kruuda sõnul on euroametnikel ajagraafik väga täpselt paika pandud. «Eile näiteks läks lõuna veidi pikemaks ja selle aja võtsime õhtul kenasti tasa,» ütleb ta.

Esmaspäevasest lõunast väljaspool Püssit tegid euromehed kiire järelduse ja olid aja kokkuhoidmiseks teisipäeval valmis töökohal võileibadega keha kinnitama.

Kuusmik vaatab tulevikku lootusrikkalt. Selle tõestuseks räägib ta seiga, kuidas Repo Vabrikud pidi küsimustikule vastamiseks muutma arvutiprogrammi, sest eurokomisjon nõudis vastust tabelarvutusprogrammis Excel 5. «Me töötame aga moodsamas Excel 7,» tunneb Kuusmik heameelt, et tema tarkvara on kontrollijate omast ees.

Euroametnikud võrdlevad Repo Vabrikute raamatupidamise algdokumente oma sülearvutis olevate andmetega, mis ettevõte ise esitas.

Ette võeti nii müügiarved, tollideklaratsioonid, laadimisdokumendid, maksekorralduste koopiad. Põhjalikult tutvuti pretensioonidega puitkiudplaadi koguse või kvaliteedi suhtes, kus tehasele on ette makstud.

«Kreeditarved vaadati detailselt üle, kas krediteeritud kogused ja väärtused vastavad tegelikkusele ja kas see kaup on tagasi toodud,» räägib Kruuda.

Teistele firmadele, keda samalaadne mure võib tulevikus oodata, soovitab Kruuda luua normaalselt tegutsev raamatupidamissüsteem. «See peaks kõik hirmud maha võtma,» kinnitab kogenud Kruuda.

Euroametnikud jõudsid ka üllatuda. Nimelt oli enne Eestisse saabumist jõudnud nendeni kuuldus, et raamatupidamine võib siin olla käsitsi vormistatud, kus on väga raske jõuda algdokumendini.

Selle loo ilmumise ajal teevad Carlos Acosta ja tema partner samalaadset kontrolli juba Leedu puitkiudplaadivabrikus.

Püssist kaasaviidud andmete alusel koostab ekspert ettekande, mille põhjal langetab Euroopa komisjon suve lõpuks otsuse.

Süüdimõistmise korral ähvardab Repo Vabrikuid ekspordil Euroopa Liidu riikidesse kaitsetollide või miinimumhinna kehtestamine. Puitkiudplaadid moodustavad ligi poole Repo Vabrikute toodangust. Euroopa Liidu riikidesse ekspordib ettevõte 85 protsenti puitkiudplaatidest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing