Tarkvaralepingud peavad kaitsema tellija huve

04. märts 1998, 00:00

Software ehk tarkvara mõiste kasutamisel tuleb olla ettevaatlik, sest selle termini all võidakse käsitleda erinevaid asju. Üldiselt peaks see hõlmama infotöötlemise programme või riistvara teenindavaid ja toetavaid programme. Eristada tuleks süsteemiprogramme ja aplikatsiooniprogramme.

 • Süsteemiprogrammil on tellija jaoks eriline tähtsus, mistõttu lepingus tuleks täpselt sätestada, millist operatsioonisüsteemi tellija vajab, milliseid programmeerimiskeeli see toetab. Reeglina pakub tootja süsteemiprogrammi koos riistvaraga.
 • Programmeerimiskeelte toetus on oluline eriti siis, kui tellijal on juba olemas mingi hulk programme, mida ta soovib uues arvutisüsteemis kasutada. Samuti peaks tellija selgitama, millisel määral on süsteemiprogrammi võimalik kasutada arvutisüsteemi laiendamisel ja uute kasutajaprogrammide väljatöötamisel.
 • Programmide ühildumise ja konverteerimisvõimaluste selgitamine peaks seega toimuma juba lepingu sõlmimisele eelnevate läbirääkimiste ajal ning hilisemate arusaamatuste vältimiseks peaksid kõik need asjaolud olema lepingus märgitud. See tagab tellijale õiguse nõuda tootjalt või müüjalt kahjutasu juhul, kui mingit tema soovitud programmi ei ole võimalik pakkuja lubadusele vaatamata müüdud süsteemiprogrammis kasutada.
 • Erilised aplikatsiooniprogrammid, mida tellija vajab, tellitakse tavaliselt vastava programmi arendajalt. Tarkvara arenduslepingu kõige olulisem tingimus on omandi- ja autoriõiguste kuuluvus. Tellija võib olla huvitatud loodava programmi ainuõiguste omandamisest, kui ta soovib näiteks programmi ise teistele edasi müüa.
 • Ainuõiguste taotlemise üks põhjus võib olla kartus, et tarkvara arendaja kaudu võivad selle omandada ka lähemad konkurendid. Programmi kõrval tuleb sellisel juhul kindlustada ka kogu seda toetava dokumentatsiooni (programmi täielik spetsifikatsioon, täpne kasutusjuhend, operatsioonisüsteemi instruktsioonid ja muu selline) õiguslik kaitse.
 • Tarkvara väljatöötamise põhimõtted tuleb sätestada, kui omandi kuuluvuse ja kaitse küsimused on lepingus poolte vahel paika pandud. Siin on peamine tellijale vajaliku programmi võimalikult täpse spetsifikatsiooni koostamine ja sätestamine lepingutingimustes. Sellised tingimused kaitsevad tellija huve programmi vastavuse hindamisel ning võimalike kahjude tekkimisel.
 • Teiselt poolt kaitseb täpne spetsifikatsioon samuti tarkvara arendaja positsiooni, kui tekivad vaidlused kokkulepitud näitajate erineval tõlgendamisel.

 • Aja ja hinna määratlemine on lepingu sõlmimisel oluline.
 • Arendaja võib taotleda hinna määratlemist tööle kuluva aja järgi. Niisuguse põhimõttega nõustumine on mõistlik ainult sellisel juhul, kui pooled suudavad ette näha töö tegemiseks kuluvat ajahulka.

  Kui tellija poolt antud spetsifikatsioon seda ei võimalda, siis on kasulikum kokku leppida mingi kindel summa, sest tavaliselt kaldub arendaja planeerima suuremat tööd, kui tellija eeldada võiks.

  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris Hetkel eetris

  Äripäeva raadio viimased saated

  Kõiki viimased raadio saated
  Otsi:

  Ava täpsem otsing