Tallinna Pank teeb valiku

26. märts 1998, 00:00

Eile esitas Investeerimispank Tallinna Panga juhtkonnale ametliku pakkumise kahe panga liitmise kohta. Äripäeva andmetel on jõus ka Ühispanga pakkumus, millega Ühispank tahab endaga liita Tallinna Panka. Tallinna Panga nõukogu liikmed peavad otsuse tegema reede õhtul kella kuueks.

Ühispank tegi Äripäeva andmetel pakkumuse Tallinna Panga nõukogu esimehele Targo Rausile. Panga juhtkond pole sellest pakkumusest teadlik.

Targo Raus ei osanud eile õhtul Investeerimispanga pakkumust kommenteerida, kinnitades, et pole pakkumust veel näinud ega tea selle sisu.

Ühispanga pakkumuse esitamist Raus ei kinnitanud. Ta ütles vaid, et on pidanud Ühispanga töötajatega läbirääkimisi pärast Hoiu- ja Hansapanga liitumiskõnelusi.

Investeerimispanga (EstIB) asepresident Kalle Norberg kinnitas eile õhtul, et Ühispank pole seotud EstIBi pakkumusega. «Pigem on Ühispank selle tehingu vastu,» märkis ta.

Tallinna Panga juhatuse esimees Rait Lukas ütles, et Ühispanga esindajat uue liitunud panga nõukokku kindlasti ei tule.

Ühispank on Investeerimispanga 9protsendilise osalusega omanik ja andis EstIBi juhtkonnale laenu 64 protsendi Investeerimispanga aktsiate omandamiseks.

Investeerimispanga ja Tallinna Panga liitumist kindlustab 45 miljonit krooni, millega Investeerimispank finantseeris Tallinna Panga juhtkonna aktsiaoste. Selle tulemusel omandas panga juhtkond 12 protsenti Tallinna Panga aktsiatest. Õnnestunud tehinguga võtsid noored juhid pangas kontrolli endiselt nõukogu esimehelt Guido Sammelseljalt, kes oma aktsiad maha müüs.

Investeerimispanga pakkumuse kohaselt saavad Tallinna Panga omanikud uuest pangast 53,5% ja Investeerimispanga omanikud 46,5%.

«Kõige kiiremini võib kahe panga liitumine teoks saada 1,5 kuuga,» kinnitas Rait Lukas. Tema sõnul kasvab Tallinna Panga turuosa praeguselt 7,5 protsendilt 12 protsendile.

Norbergi sõnul tegi EstIB Tallinna Pangale pakkumuse, kuna leidis, et kaks panka klapivad omavahel väga hästi. «Investeerimispangal on palju kapitali ja Tallinna Pank saab pakkuda vajalikke infrastruktuuriteenuseid,» rääkis Norberg.

Liitumise korral kasvaks uue panga omakapital tulemusel 785 miljoni kroonini ja varade maht 4,92 mld kroonini.

Tallinna Pank on prognoosinud aasta lõpuks 70 miljonit krooni puhaskasumit.

Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis ütles, et pangandusturg võidab ühinemisest. «Liitumised korrastavad turgu,» sõnas ta.

Mõis nentis, et EstIB on ni?ipank ning igal juhul on see kasulik liitumine. «Tallinna Pank ja EstIB pole üldse halb paar,» tõdes Mõis. Ta lisas, et uus pank peaks spetsialiseeruma mingile kindlale harule, kuna muidu tekib pangale arvestades tema suurust liiga palju tegevusvaldkondi. Samuti nentis Mõis, et EstIBga saab Tallinna Pank kaasa suure laenuportfelli.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing