Läti kaotas Vene suhete halvenemise tõttu

07. aprill 1998, 00:00

Möödunud nädal algas USA turgudel küll kerge langusega, mida tingis Föderaalreservi turgude komitee istung, kuid intressimäärade püsimine oli ette arvatud ning nädala keskel algas taas raha sissevool, mis hinnad kiirelt rekordtasemetele viis. Mõnedki analüütikud kommenteerisid sellist hinnatõusu kui investorite reaalsusetaju kaotust -- viimase nädala jooksul vähenes investeeringuvoogudes institutsionaalsete investorite osa ja eraisikute osa tõusis. Samas on teine osa analüütikutest jõudnud järeldusele, et turg võib firmade kasumite prognoosimisel hetkel pessimistlikest analüütikutest targem olla ning esimese kvartali tulemused annavad hinnatasemele ka põhjenduse. Elame -- näeme. Dow tõusis nädalaga 2,13%, käies reedel üsna tugevalt ka üle 9000 punkti.

Stockholmi börs oli möödunud nädal üpris kõikuv. Nädala esimestel päevadel hinnad langesid, kusjuures suuremateks kaotajateks olid turuliidrid. Kasumivõtt ning mure Föderaalreservi istungi eel olid languse põhilisteks teguriteks. USA intressimäärade püsimajäämine ning rõõmustavad uudised Astra patentide edust USAs ergutasid kolmapäeval turu tõusule, kuid neljapäev tõi taas tugeva languse, eriti pangasektoris. Ühena vähestest näitas tugevat tõusu Ericsson, kes viimastel nädalatel on esinenud nõrgemini kui USA konkurendid ning seetõttu tõusualdis. Tore kaheprotsendine hüpe tuli aga reedel. Tugev USA telekommunikatsioonisektor andis Ericssonile positiivse tõuke ning see vedas üles ka muu turu. Koondindeks lõpetas nädala uuel rekordtasemel, 1,6% nädalatõusuga.

Nädala alguses liikusid aktsiate hinnad Helsingi börsil erinevalt muudest Euroopa turgudest vähe, toetatuna tugevast dollarist. Dollarile ja tselluloosihinna tõusule vaatamata oli turust nõrgem metsasektor. Kolmapäevast alates liikus aga turg üles uutele rekordtasemetele. Tugev oli Nokia, kuid ka mitmed väiksemad firmad, mida investorid turust mahajäänuteks pidasid. Helsinkin Puhelin teatas, et on omandanud 50,1% Radiolinja aktsiatest. Nokia jätkuv tõus ning sõda telefonioperaatorite vahel viisid turu lausa hüsteeriasse ning nädala lõpetas reedene 2% tõus, millega selleaastane tõus ulatub juba 35 protsendini. Nädalaga tõusis HEX 4,7%. See pani analüütikuid Jaapani majandusraskustele viidates hoiatama järsu languse eest.

Vene aktsiaturul liikusid hinnad kogu nädala vältel ühtlaselt ning kiirelt alla. RTS-indeks kaotas nädalaga 8,20%. Nädala algul kaotas turg praktiliselt likviidsuse, sest paljud soovisid poliitiliste segaduste tõttu ajutiselt kõrvale jääda. Ehkki nädala jooksul kauplemine aktiviseerus, ei parandanud see aga hindu. Pigem vastupidi -- nädala lõpus lisandusid poliitilistele probleemidele veel Aasia turgude järsust langusest tulenevad hirmud, mis reedel juba stabiliseerumise märke ilmutava turu taas järsku langusesse viisid. Eriti kannatas ÜES, kuna reformist Brevnov teatas firma juhatusest lahkumisest. Poliitiliste probleemide kiiret lahenemist loota ilmselt pole mõtet ning see tähendab raskeid päevi kõigile Vene turule investeerijatele.

Juba nädal varem kiirenevat langustrendi näidanud Riia börs kaotas nädala algul pinna tõeliselt jalge alt ning kaotas kolme esime päevaga 13,55%. Nädala lõpul küll hinnad veidi tugevnesid, kuid RICI püsis allpool 600 punkti piiri. Languse otseseks põhjuseks on Läti järsult halvenenud suhted Venemaaga, mis on Läti suurimaks väliskaubanduspartneriks. Eeskätt kannatasidki firmad, kelle turud Venemaal -- kalatööstused eesotsas paljukannatanud Kaijaga, mootoriketitehas. Kui Unibanka suutis veel esmaspäeval trendile vastu seista, siis järgnevatel päevadel kukkus ka tema rängalt, ehkki nädala lõpus tõusis pea senisele tasemele, mis oligi üks turu kosumise põhilisi argumente. RICI kaotas nädalaga 8,69%, viimase kuu kaotus on aga 16,10%.

Põhinimekirja pankadega kauplemise peatamine nädala algul aastakoosolekute tõttu kahandas kauplemiskäibed Leedu börsil täiesti naeruväärseteks. Samuti ei tulnud maaklerid toime uue muutuvhindadel põhineva kauplemissüsteemiga. Põhinimekirja Litin- indeks püsis samal põhjusel läbi nädala suhteliselt stabiilsena, kuni Vilniuse panga kauplematulek nädala lõpul ta 0,66% positiivsele pinnale tõstis. A-nimekiri seevastu jätkas vabalanguse tempos, kaotades nädalaga 5,39%. Midagi paremat pole loota ka uuel nädalal, aastakoosolekute möödumisega saavad otsa ka turgu mõjutavad uudised ning karta võib möödunudsuvise-sügisese unise perioodi kordumist, kui just uus kauplemissüsteem aktiivsust oluliselt ei suurenda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing