13. aprill 1998 kell 22:00

Põhjala kõrgseis

Põhjamaade kohta ütleb OECD, et nad asuvad praegu konjunktuuri tipul ja lähiarengu väljavaated on head, ent neil tuleb jälgida majanduse ülekuumenemise ohtu.

Rootsi on konjunktuuri kõrgfaasis. Selle aasta majanduskasvuks pakutakse 2,6% ja tuleval aastal 2,4%. Kuid Rootsi on pettunud, et kõrgfaas tuli kätte nii ruttu, pärast kaht lahja 1,5% majanduskasvuga aastat.

Soome konjunktuur mõneti raugeb, kuid tänavu kasvab SKT 4,2% ja investeeringud 10,3%. Töötus väheneb ja lähiaja areng on hea. Tähelepanelikult tuleks jälgida ülekuumenemise märke.

Taanis püsib tugev nõudlus, inflatsioon on madal ja intressid alanevad. Pikaajaline intress on ajalooliselt madal ehk 10aastaste riigiobligatsioonide intress alanes 5%ni. Madal intress omakorda ergutab majandustõusu. Eratarbimine kasvas jaanuaris-veebruaris 3%. Riigis tugevnevad nõuded, et valitsus peaks majanduse jahutamiseks rakendama kiiresti abinõusid.

Norra majandus on ülekuumenemise faasis, töötus on rekordiliselt väike. OECD soovitab Norrale finantspoliitika karmistamist ja naftatööstuse investeeringute vähendamist. DI

Hetkel kuum