5. mai 1998 kell 22:00

Euroraha sümboolika viitab Caesari ajale

Loogiline alfabeetiline tähis on paljudel Euroopa valuutadel -- Saksa margal DM, Prantsuse frangil FFr, ?veitsi frangil SFr.

Kaks läbitõmmatud kriipsu on arvepidajate vana moodus raha tähistada ning rahasümbolina kasutatavaid tähti nende mitterahalistest tähendustest eristada.

Keeruline ja antiikaega ulatuv seletus on näiteks Suurbritannia naela sümboolikal. «L» tähistab sõna «libra», Rooma naela, mis Karlovingide ajal ehk varasemal katsel luua föderaalset Euroopat märkis 12 untsi hõbedat. L-tähele tõmmatud ristkriips viitab sellele, et tegemist on rahaühikuga.

USA dollar seevastu on segapäritolu. Aluseks on Alam-Saksi Dahleri ja Taani daleri tuletis thaler, mis tähistab orgu. Joakimi orus vermiti 15. sajandil untsised mündid, mis ületasid Atlandi ja muutusid dollariteks. «S» dollari tähises võib tulla numbrist 8, mis olid kunagi dollariga samas vääringus olnud Hispaania müntidel.

Sarnast sümboolikat kätkeb ka Euroopa ühisraha tähis, mis hakkab esindama kaalukat majandusühendust enam kui 300 miljoni elanikuga.

Kaupade ja teenuste pakkumiselt on uus Euromaa võrreldav USAga, andes 19,4 protsenti maailma SKTst. Maailma esivaluutaga riigi USA sama näitaja on 19,6 protsenti, Jaapan järgneb 7,7 protsendiga.

Üheteistkümne riigi ühendusest saab maailma suurim kaubandusblokk, mis moodustab maailmakaubandusest 18,6 protsenti (arvestamata omavahelist kaubavahetust). Ameerika arvel on maailmakaubandusest 16,6 protsenti ja Jaapani arvel 8,2 protsenti.

Nii asetub Euroopa ühisraha oma mõjukuselt dollari järel kohe teisele kohale, pakkudes dollari ülemvõimule arvestatavat konkurentsi.

Majanduskasvult jääb Euromaa USA-le esialgu alla. Üheteistkümne asutajariigi mullune majanduskasv oli 2,5 protsenti, samal ajal kui USA majandus arenes 3,8 protsendi tempos.

USA on euroblokist parem ka hõive tasemelt ja tööpuuduse näitajatelt. Euromaa tööpuudus on 11,5 protsenti USA 4,7 protsendi kõrval. Samal ajal kui tööhõive tase on Euroopas vaid 58 protsenti, ulatub see USAs 73 protsendile. Euro käibele tulles muutubki esmaseks ülesandeks kõrge tööpuuduse ohjeldamine. DI-T-SD

Hetkel kuum