Farmaatsiatehasele pole antud Venemaal tollisoodustusi

08. mai 1998, 00:00

Tallinna farmaatsiatehas on saanud tollisoodustusi vaid episoodiliselt, kinnitas eile üks farmaatsiatehase endine juhttöötaja. Tema sõnul käisid farmaatsiatehase ja koostööpartneri, Venemaa suurima ravimite hulgimüügifirma Firn-M vahel läbirääkimised, et rakendada tollisoodustuse skeemi.

Skeemi kohaselt vormistati Lääne-Euroopast saadud tooraine Firn-Mi nimele, kes tellis Tallinna farmaatsiatehasest ravimeid ja seetõttu maksti tolli vaid tooraine pealt.

«Tollisoodustuse skeem toimis episoodiliselt ja oli seotud vaid Firn-Miga,» täpsustas endine juhttöötaja. «Eesmärk oli rakendada skeemi kogu Venemaa ekspordi peale, aga kahjuks seda lõpuni käima ei lükatudki.»

Farmaatsiatehas teatas aasta tagasi börsile, et Venemaa andis ettevõttele õiguse maksta 20protsendilise topelttolli asemel tolliformaalsuste eest vaid 0,15 protsenti kauba väärtusest.

Tallinna farmaatsiatehase juhatuse esimees Jaak Hion ei kinnitanud ega lükanud ümber väidet, justkui oleks tehase esimese kvartali kehvemad majandustulemused põhjustatud tollisoodustuste kadumisest. Küsimusele, kas farmaatsiatehase kaubale on üldse kunagi rakendatud 0,15 protsendi suurust tolli, vastas Hion, et ta ei tea, sest sellega tegeleti enne tema tehasesse tulekut.

Firn-Mi peadirektor Ilja Markov ütles, et neil olid Tallinna farmaatsiatehasega omal ajal läbirääkimised tollisoodustuse skeemide üle. Eelmisel sügisel Moskvas kinnitas üks kohalikku farmaatsiaäri hästi tundev inimene, et Firn-M on tollisoodustuste skeemi toimimise heaks investeerinud mitu miljonit USA dollarit.

Markov kinnitas, et nende ja Tallinna farmaatsiatehase koostöö maht on nüüdseks vähenenud. «Farmaatsiatehas on tõstnud oluliselt väljamüügihinda,» selgitas Markov. «See on nende jaoks tõsine probleem, sest tehas toodab praktiliselt sama toodangut, mida iga teine Venemaa farmaatsiatehas.»

Farmaatsiatehase eraisikust aktsionär on pöördunud Illar Hallaste Õigusbüroo OÜ poole, et nõuda ettevõttelt praeguseks aktsia hinda alandanud valeinfo levitamise eest veidi üle miljoni krooni kahjutasu, ütles Illar Hallaste.

Hallaste sõnul ostis tema klient farmaatsiatehase aktsiaid eelmise aasta mais ja müüs selle aasta märtsis-aprillis.

«Protsess on raske, aga võidetav,» hindas Hallaste, kelle sõnul pole seni börsireglemendi rikkumise ja valeteadete levitamise pärast peetud ühtki kohtuprotsessi. Hallastel endal pole ühtki farmaatsiatehase aktsiat.

Farmaatsiatehase aktsia hind on võrreldes möödnud kevadega kukkunud börsil kolm korda. Kõrgeimal tasemel oli ettevõtte aktsia hind möödunud aasta 25. septembril -- 212,5 krooni. Farma eilne sulgemishind oli 41 krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing