17. juuni 1998 kell 22:00

Riigikogu võttis Kallaselt saadikupuutumatuse

Alates eilsest saab politsei Siim Kallast vajaduse korral vahistada ja tema kodu läbi otsida, varem takistas seda saadikupuutumatus.

Siim Kallas ütles eile ajakirjanikele, et ta ei ole raha kadumises süüdi. «Ma olen veendunud oma õigsuses,» kinnitas ta, lisades, et politsei esitatud süüdistused on täiesti valed ja uurija ei mõista pangandust.

Kallas ütles, et ta on praegu väiksemas stressis kui aasta tagasi pärast süüdistuste ilmumist ajakirjanduses. Kallas lausus, et määrus kubiseb väljamõeldistest, mida on kohtus kerge ümber lükata.

«Kui ma eile nägin uurija poolt koostatud määrust, tundus mulle, et näen und,» lisas Kallas. «Kui te arvate, et see on inimlikult väga meeldiv üle elada, siis te eksite.»

Kallast hakkab esindama vandeadvokaat Jüri Teder.

Õiguskantsler Eerik-Juhan Truuvälja sõnul on saadikupuutumatuse äravõtmise aluseks olnud uurija määrus tõestuseta hüpotees. «Pole välistatud, et süüdistus raugeb riigikogu eilse otsusega, sest uurija poolt esitatut pole seni kõigi uurimistoimingutega kontrollitud,» selgitas Truuväli.

Uurija Rocco Ots väidab süüdistatavana vastutusele võtmise määruses, et Siim Kallas kuritarvitas Eesti Panga presidendina töötades ametiseisundit ja tekitas riigile suure varalise kahju. 1993. aasta lõpus kandis Eesti Pank lootusega teenida aastaga 8 miljonit dollarit vaheltkasu laenuna Põhja-Eesti Panka 10 miljonit krooni. PEP kandis raha ?veitsi Ruegg-panka ärimees Viktor Schiralli kontole, kust tundmatud isikud raha välja võtsid ning kadusid.

Hetkel kuum