30. juuni 1998 kell 22:00

Rockifestival -- põhjalik ümberlülitus

Roskildes ei huvita kedagi, kellena sa töötad või kui palju sa sellel kevadel börsil kaotasid. Palju olulisem oli eelmisel nädalavahetusel see, et vihma ei hakkaks sadama.

Väikelinnas Roskildes korraldatud Euroopa ühele suuremale rockifestivalile müüdi ametlikult 80 000 piletit. Rockihuvilised tulid kuulama rohkem kui 150 kollektiivi ja DJ esinemist. Ühtlasi joodi muusikapeol meeletus koguses Carlsbergi õlut.

Eri rahvuste melomaanid pidasid samal ajal toimuvast jalgpalli maailmameistrivõistlustest tiivustatuna hingestatud jalgpallilahinguid, võistlesid kiviveeretamise mängus petanque või keerasid sigaretti. Ürtidega vürtsitatud, nagu sigaretikeerajad ise oma kraami iseloomustasid.

Käesoleval aastal rahule ja inimõigustele pühendatud muusikaüritusel sõbrunesid omavahel teismelised ja pensionärid, luuserid ja ärimehed.

«Jätsime äri naiste hoolde ja tulime ise siia,» rääkis kolmekümnendates eluaastates sakslane Stephen, kelle sõber ja äripartner Andreas püüdis parajasti uut piibutäit huvitava lõhnaga puru põlema süüdata. «See on meie seitsmes festival ja siia ei tule me enam siis, kui oleme surnud,» kinnitasid noored sakslased koos.

«Ilma Roskildeta jääksin varsti vanaks,» arvas Stephen.

Lõbus melu käis festivaliplatsil pea ööpäev läbi. Ennast oimetuks joonud inimesi nägi aga Roskildes vähe ja kaklusi üldse mitte. Eestlasele oli üllatuseks hoopis see, et ka valveta telgist ei varastanud keegi mitte midagi ära.

Ennast arvutifriigiks nimetav soomlane Jannu ootas hommikul rahulikult külmaveevooliku sabas, et end üle kasta. Tema oli viiendat korda Roskildes ja teda kõigi mugavuste puudumine niisama naljalt ei kohutanud.

«See on vähemalt Põhjamaade jaoks kindlasti suve suurüritus,» arvas Jannu, samal ajal ennast häbenemata kõigist rõivastest vabastades. «Üks asi on muusika, aga vähemalt sama oluline on siinne seltsielu,» lisas ta.

Muusika oli Roskildes sellel aastal karmim kui mullu, avaldasid arvamust mõned muusikahuvilised. Taanis astusid üles sellised muusikamaailmas tuntud esinejad nagu Black Sabbath, Iggy Pop, Kraftwerk, Beastie Boys, Pulp, Bob Dylan, Slayer, Garbage, DAD ja palju teisi.

Päris ära väsitas publiku aga Saksa ansambel Rammstein, kes oli oma lava-show'ga kõige rohkem vaeva näinud. Kui Iggy Pop kutsus ühe loo ajaks hulgaliselt fänne lavale, siis Rammstein saatis oma klahvpillimängija kummipaadiga publiku kätele sõudma. Paat läks lõpuks ümber ja pillimängija kukkus ühele Eesti ajakirjanikule pähe.

Neljapäevane Roskilde reis on tunduvalt odavam kui suvel nädalaks ajaks soojale maale sõita. Keskmise palgaga inimese võib muusikafestival siiski ära kohutada.

Nelja päeva festivalipilet maksab 1700 Eesti krooni, lennukipilet Kopenhaagenisse ja tagasi 2250 krooni ning normaalseks äraelamiseks kulub Taanis umbes 1600 krooni.

Tops õlut maksab festivaliplatsil 15 Taani krooni, st 30 Eesti krooni. Kauplusest saab sama koguse õlut keskmiselt kuue Eesti krooni eest.

Enamik söögist on aga targem ise Taani kaasa võtta, sest festivaliplatsilt pole eriti tore osta saia, mis maksab umbes 28 Eesti krooni.

Hetkel kuum