Vene kriis mõjutab Eestit
Venemaa rahakriis jätab Eesti ehitusmehed tööta

27. august 1998, 00:00

Moskvas kütusekontserni Lukoil tellimusel objektide ehitust alustanud ehitusfirma Estconde-E jätkab ehitamist ka edaspidi, kuid senisest aeglasemas tempos. Uusi objekte ei pruugi esialgu saada, märkis Estconde-E ASi peadirektor Rein Tallermo.

«Usun, et mingisuguseid tagasilööke tuleb kindlasti, raske on aga praegu ennustada nende ulatust ja kestvust,» ütles Tallermo. Kõik oleneb tema sõnul finantsallikatest, kas need on läänest või kohapealt.

Estconde-E alltöövõtja Duko-Ehitus ASi juhatuse esimees Matti Põder rääkis ajalehele Delovõje Vedomosti, et seoses Venemaa kriisiga on 30 Moskvas Estconde-E objektidel töötanud inimest koju saadetud.

«Veel mõni aeg tagasi läks kõik ilma häireteta, aga seoses Venemaa finantskriisiga ja tellijate makseraskustega mitmed ehitused peatati või külmutati,» rääkis Põder. Tema hinnangul võib analoogne situatsioon jätkuda järgmise aasta kevadeni.

Tallermo tunnistas, et objektidel on tempot maha võetud ning vähenenud on ka töötajate arv. «Näiteks saja asemel on meil praegu rahaline kate olemas viiekümnele töötajale,» nentis ta.

Tallermo sõnul ei tohiks probleem olla pikaajaline.

ASi Redor juhatuse esimees Andres Halliste märkis, et lõppfaasi jõudvate objektide puhul on tekkinud tunduvalt rohkem raskusi raha kättesaamisel. «Hakkame juba otsi kokku tõmbama ja tuleme Venemaalt välja,» lausus Halliste.

Tema sõnul on Vene tellijad hakanud rohkem raha lugema ning sõlmitud lepingutest kõrvale hiilima.

ASi Redor idategevuse lõpetamisel peavad koju tulema mitukümmend Venemaal tööd saanud meest.

Lääne-Siberis elamuehitusega tegeleva ASi Cueks direktor Haljand Vetik ütles, et ka neil on praegu suhteliselt vaikne periood, kuna tellijal pole raha. Ligi 500 mehest on tööl praegu 300.

«Kõik tellijad tegelevad praegu oma raha päästmisega, mitte ehitamisega,» ütles ASi Eesti Ehitus ekspordidirektor Ilmar Virolainen.

Merko Ehitus ASi juhatuse esimees Tõnu Toomik ütles, et kuna Merko lõi uue Venemaa tütarettevõtte alles eelmise aasta lõpus ning praegu tegeletakse uute projektide käimalükkamisega, mõjutab raskenenud olukord neid vähe.

ASi Rand & Tuulberg nõukogu esimehe Aivar Tuulbergi sõnul tekivad raskused Venemaal valdavalt ehitamiskulude valest hindamisest.

Vene rubla devalveerumine ligi 20 protsendi võrra ei avalda Eesti majandusele otsest mõju. Mingit ohtu krooni devalveerimiseks pole, sest kroon pole rublaga seotud.

Eesti ärimehed on tõenäoliselt arvestanud, et Vene majanduse ja poliitika ebastabiilsus seab Venemaaga kauplemisele kõrge riskiastme.

Vaatamata sellele, et devalveerimine seab mõned äriühingud probleemide ette, paanikaks põhjust pole.

Peaministri pressikonverentsil 26. august

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing