13. oktoober 1998 kell 22:00

Maavanem Mait Korneti uus seaduserikkumine

Kornet ütles eile, et ta ei pea vajalikuks avalikustada, kui suurt korterit ta ehitab või kui palju see talle maksma läheb. «See on normaalne korter, mille eest on makstud normaalset hinda,» nentis ta. Kornet lisas, et internaadihoone müügiks korraldatud avaliku konkursi kohta tuleb informatsiooni küsida temaga samasse majja korterit ehitavalt Harju maasekretärilt Sven Põdralt.

Maavanema kolleeg ja majanaaber Sven Põder, kes on riigivara müügiks moodustatud komisjoni liige, ei suutnud eile meenutada, kas internaadihoone müügiks korraldati konkurss ja kui suur oli hoone alghind.

Muraste lastekodu likvideeriti 1995. aastal ning hooned anti Harju maavalitsuse bilanssi. Samal aastal tellis lastekodu direktori kohusetäitja RASilt Eesti Tööstusprojekt kompleksi hindamise. Lastekodule kuulunud koolimaja ja internaadihoone jääkväärtuseks hinnati 7,9 miljonit krooni.

1997. aasta suvel pani Harju maavalitsus lastekodu kompleksi ja sinna juurde kuuluvad muud rajatised (katlamaja, sooja- ja kanalisatsioonitrass, biopuhasti jne) müüki avalikul kirjalikul enampakkumisel 2,4 miljoni krooniga.

Kuna aga ostusoovijaid kogu kompleksile ei olnud, noppis maavalitsus kompleksist internaadihoone eraldi välja ning müüs selle eelmise aasta oktoobris ilma avaliku enampakkumiseta poole miljoni krooni eest Muraste valla elanikule Peeter Põlluveerule.

Mait Kornet märkis, et midagi ebaseaduslikku tema tegemistes ei ole. «Eraisik tuli pärast hoone ostmist minu juurde ja tegi ettepaneku moodustada elamuühistu. Ta teadis, et olen ilma korterita,» rääkis Kornet. Kuna koht on hea, siis nõustusin, lisas Kornet.

Muraste internaadihoones on 18 viimistlusjärgus korterit. Müümata on veel mõni korter, mida ajalehtede kaudu pakutakse juba pikka aega hinnaga 4000 kr/m² koos elamuühistu antava 15aastase laenuga.

Maad korteriomanikel eraldi välja osta ei tule, sest kõrval asuva Muraste mõisa omanik Paldiski linnapea Jaan Mölder kinkis elamuühistule kaks hektarit maad tasuta.

Jaan Mölder ei suuda tänase päeva seisuga enam meenutada, kui palju ta maad ära kinkis. «Elamuühistu küsis ja ma andsin. Mingeid teeneid mulle maa kinkimise eest osutatud ei ole,» kinnitas ta.

Harju maavanem Mait Kornet kehtestas oma korraldusega Harju hooneregistri hinnakirja, milleks tal tegelikult õigust ei olnud. Eelmisel aastal teenis hooneregister niimoodi 2,8 mln krooni, mida maavalitsus aga riigieelarvesse ei kandnud, vaid kasutas oma äranägemise järgi.

1996 detsembris andis Kornet välja korralduse Tabasalu lähedal asuva Lukka maaüksuse erastamise kohta. Neli kuud hiljem tunnistas Tallinna halduskohus selle seadusevastaseks. Samale seisukohale asus sama aasta juulis ka Tallinna ringkonnakohus. Kornetil läks kohtuotsusele reageerimiseks aega ligi 9 kuud, kuni ta oma varasemad korraldused tühistas.

Hetkel kuum