14. oktoober 1998 kell 22:00

Esimene osa Eesti Energiast leidis ostjad

«Kui vaadata majanduspoliitilisi arenguid, mille kohaselt rohkem võrguettevõtteid Eesti Energiast ei eraldata, on hea meel, et nende kahe ettevõtte erastamine õnnestus läbi viia,» teatas erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet.

Narva elektrivõrgu vähemusaktsiate erastamisel konkureerisid IVO ja OÜ Startekor (kaks kolmandikku kuulub Cinergyle). Üheteistkümnest erastamisagentuuri nõukogu liikmest üheksa olid Startekori poolt.

Läänemaa elektrivõrgu puhul oli hääletamine keerukam. Vaid kuus erastamisagentuuri nõukogu liiget eelistasid IVOt.

Väino Sarneti sõnul oli IVO pakkumus nii hinna kui investeeringute osas kahest teisest konkurendist tunduvalt parem. «Alati ei oska öelda ratsionaalset põhjust, miks nõukogus ühte või teistmoodi hääletatakse,» põhjendas Sarnet.

Narva elektrivõrgu aktsiad erastava Startekori suurosanik Cinergy Corp on Eesti elektrijaamade erastamiseks valmistuva NRG Energy kõrval teine Ameerika energeetikafirma, kes hakkab Narvas tegutsema.

Cinergy partner Eestis, investeerimisfirma Sthenos Group juhatuse esimees Rein Koov ütles, et nende pakkumus lähtus ettevõtte reaalsest investeeringute vajadusest ja võimalustest. Kinnisilmi ülepakkumist tema väitel ei toimunud.

Koov ei soovinud täpsustada, millise raha eest ameeriklased Narva elektrivõrgu vähemusaktsiad omandavad. Ta märkis, et see on vähem kui 100 miljonit krooni. Koov ütles, et firma kavatseb Narva elektrivõrkudesse investeerida viie aasta jooksul 120 miljonit krooni.

Küsimusele, miks Sthenos Grupp koos Cinergyga ei huvitunud Läänemaa elektrivõrgust, vastas Koov, et neid imponeerisid rohkem Narva elektrivõrgu klientideks olevad suured tööstusettevõtted.

Ameerikas, Aafrikas, Aasias ja Euroopas tegutseva Cinergy tütarfirma Cinergy Global Power arendusjuht John Poulton väitis, et Narva elektrivõrgust arendatakse efektiivseim elektrivõrguettevõte Eestis.

Narva elektrivõrgu tegevdirektor Rein Annik sõnas päev enne erastamiskonkursi tulemuste selgumist, et temal ei ole ameeriklaste vastu midagi.

Soome energeetikakontserni IVO tütarfirma IVO Energia ASi tegevdirektor Are Veski ütles, et tegelikult oleks ehk liig olnud mõlema elektrivõrgu erastamiskonkursi võidule pretendeerida. «Meil on täielik põhjus rahul olla,» sõnas ta.

Veski kinnitusel investeerib IVO Läänemaa elektrivõrku 100 miljonit krooni kolme aasta jooksul. Ettevõtte ostuhinda ei soovinud ta eile öelda.

Läänemaa elektrivõrgu juhataja kohusetäitja Kaupo Kuurberg oli IVO erastamisvõiduga rahul. Ta märkis, et erastamine ei muuda ettevõttes ilmselt midagi, sest ettevõte töötab juba praegu nii, nagu sarnased firmad mujal maailmas.

Kuurbergi sõnul tähendab Läänemaa elektrivõrgu IVO valdusse minek seda, et ettevõtte arenguks on võimalik rohkem raha saada. Seni investeeris Eesti Energia Läänemaa elektrivõrku aastas 11--12 mln krooni.

Are Veski sõnul on praegu koostamisel tasuvusuuring, kas Läänemaale on mõttekas rajada soojuse ja elektri koostootmise jaam. Uuringu tulemused peaks selguma veel sel aastal.

Palju sõltub Veski sõnul, milliseks kujuneb tulevikus Narvas toodetud elektri hulgihind.

Sellise nn kombijaama rajamine Haapsallu tähendaks 100--120 mln kroonist lisainvesteeringut. Kaupo Kuurbergi sõnul on esialgsed uuringud näidanud, et hetkel on selle projekti tasuvus n-ö piiri peal.

Hetkel kuum