15. oktoober 1998 kell 22:00

Börsil valitseb tõusumeeleolu

Tallinna börs avanes eile hommikul ca 3 protsenti kolmapäevaõhtusest sulgemistasemest kõrgemal. Pärastlõunane kiire tõus viis ÄP indeksi börsi sulgemise hetkeks ligi 10 protsendiga plussi, 324,52 punktile.

Kuigi börsisüsteemi käive ulatus eile üle 20 mln kr taseme, püsis turg jätkuvalt äärmiselt volatiilne ja suhteliselt väikese käibega kaubeldi aktsiate hinnatasemed palju kõrgemale. Analüütikud mingit reaalset põhjust selliseks hinnatõusuks hetkel ei näe ja pidasid tõusu emotsionaalseks, mida võimendas praegune väga õhuke ja ebalikviidne turg. Eesti turu liikumise võimalikku seost Venemaa aktsiaturu eilse 16,14protsendilise hüppega kuigi tõenäoliseks ei peetud.

Eile keskpäevaks avaldasid Ühispank ja Hansapank põnevusega oodatud septembrikuu majandusaruanded. Ühispank üllatas mitte kuigi lootusrikast turgu 5 mln kroonise kasumiga. Panga enda väitel on kõikvõimalikud investeeringud ümber hinnatud ja moodustatud piisava varuga provisjone. Arvestades finantsturgude liikumist viimasel kuul, on kasumisse jäämine väga hea saavutus, kuid ka küllaltki kaheldava väärtusega.

Oma kõhklusi kasumi suuruse paikapidavuse suhtes avaldas ka Hansapanga maakler Märt Meerits, tuues näiteks Forekspanga, kelle kahjum kasvas auditeerimise käigus 101 miljonile kroonile.

Veidi pärast Ühispanka avaldas oma tulemused ka Hansapank. Hansapanga 26,9 mln kroonine kahjum tundub palju usutavam. Investorid reageerisid aga sellelegi tugeva ostuhuviga, viies Hansapanga aktsia õhtuks 66 krooni tasemele ehk 10,9% üles.

Küllaltki tavaline on, et kiire tõusu päevale järgneb kasumivõtmine. Sellele viitasid oma Reutersile antud kommentaarides ka maaklerid, väites, et kliendid tunnevad huvi, millal kasumit võtta. Täna võib turg homse Hansapanga aktsionäride koosoleku ootuses veel veidi kerkida, kuid langustrendi murdumist on siiski veel vara loota. On tõenäoline, et juba lähipäevadel toob kasumivõtmine hinnataseme taas alla.

Hetkel kuum