Tiit Elenurm • 13. detsember 1998 kell 22:00

Alluvad planeerivad oma tööaega väga erinevalt

Alluvate töö kontrollimisele kulutavad ettevõtete juhid sageli üllatavalt palju aega, veel enam läheb kaduma aga energiat.

Võimekusest, motivatsioonist ja ülemuse kontrollimistöö mahust lähtudes võib alluvad jagada kolme peamisse rühma:

- eesmärkide kaudu kontrollitavad töötajad, kellele võib tulemusvestluse käigus püstitada eesmärgid pikaks perioodiks -- aastaks, poolaastaks või kvartaliks.

Selline alluv tunnetab ise vajadust ülemust aegsasti informeerida, kui eesmärgi saavutamine on takistatud. Ta suudab mitu käiku ette mõelda.

Eesmärkide kaudu kontrollitavatele töötajate kulub vähe aega, kui tulemusjuhtimise põhimõtteid on suudetud rakendada.

- kuu või nädalaülesannete kaudu kontrollitavad töötajad.

Sellisele alluvale tuleb anda kuu või nädala perspektiivis konkreetne loend täitmist vajavatest töödest. Töötaja on suuteline oma töid päevade lõikes ise jagama ega lase ülesannete täitmist viimasele minutile kuhjuda;

- meeldetuletuste kaudu kontrollitavad töötajad, kes hakkavad tegutsema alles pärast seda, kui ülemus on kriitilises või sõbralikus toonis teinud järelepärimise või märkuse.

Sellised töötajad on sageli ajapuuduse suletud ringis. Nad kulutavad palju aega probleemile, mis «juba põleb» (Ülemus juba nõuab!). Meeldetuletuse kaudu kontrollitav töötaja ei astu õigeaegselt samme, et ise uusi «tulekahjusid» väiksema ajakuluga ennetada.

Hetkel kuum