22. detsember 1998 kell 22:00

Energeetika tupikus

Praegu ei mõelda poliitilistes ringkondades enam majanduslikult, lausus Käo. Valimiste eel on asutud tegutsema Ida-Virumaa kaevurite häälte püüdmise nimel, lisas ta. Käo viitas poliitikute kriitilistele avaldustele Eesti Põlevkivi ja Eesti Energia ühendamise kohta ning riigikogu möödunudnädalasele otsusele lülitada Narva elektrijaamad strateegiliste ettevõtete nimekirja.

Teede ja sideminister Raivo Vare märkis, et enam ei ole põhimõtteliselt võimalik ühendada Eesti Põlevkivi ja Eesti Energiat. «Minu pragmaatiline hinnang on, et selles küsimuses võidutses politikaanlus» sõnas ta.

Vare ütles, et valitsusel tuleb olukorrast sõltumata jätkata põlevkivi ja elektritootmise ühendamist, kuid esialgsete plaanide asemel tuleb leida mingi teine mehhanism. «Laseme siis mõnel kritiseerimisega endale nime teinud poliitikul parlamenti minna, et see seal maha rahuneks.»

Kuigi valimised mõjutavad majanduspoliitilist tegevust, tahab valitsus Eesti Energia ja Eesti Põlevkivi liitmise järgmisel nädalal ära otsustada, lausus peaministri majandusnõunik Heido Vitsur.

Ekspeaminister Silmet Grupi nõukogu esimees Tiit Vähi märkis, et ehkki tema arvates on palju energeetika-

majanduse arendamisel maha magatud, tuleb valitsusel poliitilisest võitlusest olenemata teha vajalikud otsused.

NRG, Hollandis registreeritud valdusfirma, on reklaaminud, et ta toob Eestisse palju raha, kuid äriplaanist selgub, et midagi sellist pole, lausus riigikogu liige Endel Lippmaa möödunud nädalal riigikogus esinedes. Lippmaa oli üks strateegiliste ettevõtete nimekirja eestvedajaid.

Lippmaa sõnul pole õige Eesti Energia erastamine NRG-le ja säärastes strateegilistes küsimustes on vaja säilitada riigikogu kontroll.

«Iga poliitik tahab omada mingit seisukohta, aga kahjuks jäävad need seisukohad sageli väga pinnapealseks,» nentis Eesti Energia ASi juhatuse esimees Gunnar Okk. Kui suvel sai selgeks, et Eesti eesmärgiks on põlevkivienergeetika säilitamine, siis on Eesti Energia ja Eesti Põlevkivi ühendamine ainuvõimalik lahendus, lisas ta.

Raivo Vare ütles, et üks monopol on parem kui kaks monopoli. «Seda on võimalik tõestada, kuid mitte poliitikutele,» rääkis Vare.

BNSi teatel võtab Ühendriikide kompanii NRG Energy tütarfirma, mis kolme aasta vältel on püüdnud edutult erastada kaht Eesti suurimat elektrijaama, aasta lõpuks seisukoha oma edasises käitumises.

NRG Energy on elektrijaamade erastamiseks esitanud kaks äriplaani, lubades nende eest maksta ligi miljard krooni ja investeerida mitme aasta jooksul teist samapalju.

Mõlemad plaanid on valitsus tagasi lükanud, kuid lubanud NRG Energyga läbirääkimisi jätkata.

Autor: Raul Ranne

Hetkel kuum