Silva Männik • 23. detsember 1998 kell 22:00

Luige ja Kilgi maja Pärnus

Esmaspäeval astusid üle kümme aastat tühjalt seisnud villa lävepaku esimesed pidulised.

Pärnu Rotary klubi liikme, Pärnu linnavalitsuse arendusameti juhi Väino Moori hääles on vaimustust: esmaspäeval peetud Rotary klubi jõulupidu Ammende villas oli kaunis ning meeldejääv. Esialgu pisut võõristust tekitavad raskevärvilised, murtud toonides luksuslikud ruumid muutusid pidulistele lõpuks nii armsaks, et taastamistööde lõppedes loodetakse teisipäevaste Rotary lõunasöökidega Ammende villasse kolida.

Vaimustust väljendavad ka tegijad. Rein Kilk kirjeldab värvikalt villa olukorda enne taastamist -- sõjaajal pommitabamusest raputatud ja lagunenud konstrukt-

sioonidega ning varisemisohtlik. Loomulikult ei olnud majas säilinud tolleaegne interjöör.

«Eriti tüütu ja vastumeelne on inimestele just vahetult möödunud periood, mistõttu suured muutmised algasid villas juba enne sõda,» räägib ta.

Kilk ja Luik on nõuks võtnud villale täpselt algne välimus anda. Õige ei pea olema mitte ainult tolleaegsete värvide toon, vaid ka koostis (siis kasutati valdavalt kriitvärve) ja tööde tehnika.

Restaureeritud ruumidesse otsivad mehed vana mööblit. Nii näiteks jõudis Kilgini Ammendede puidutöökojas valmistatud tahvelklaver, mille töökorda saamiseks tuleb pool aastat vaeva näha. Praegu kaunistab Ammende villat üks teine must juugendstiilis eebenipuust klaver.

Lisaks Rotary klubi residentsile saab kevadeks restaureeritav villa rakendust puhkemajana.

Kilki ja Luike ootavad ees uued projektid. Tartu ligi 4000m2 pangamaja taastamine neelab ärimeestelt umbes 15 miljonit krooni.

Kilk avaldab veel ühe plaani. 1906. aasta romantilise Ammende villa ja 1936. aasta uusklassitsistliku Tartu pangahoone täienduseks sobiks kollektsiooni mõni 1966. aastast pärit nõukogudeaegse arhitektuuri näidis.

«Seda ei tasu võtta paroodiana, sest kui üks selline ehtsal kujul taastada, oleks tulemus väga ilus ja huvitav,» põhjendab Kilk.

Hetkel kuum