5. jaanuar 1999 kell 22:00

Neti või WWW Wärk?

Neti otsingumootor otsib märksõna järgi põhjalikumalt, WWW Wärk aga kvaliteetsemalt, arvavad Interneti-

kasutajad.

Kui arvutikasutaja otsib märksõna abil midagi Eesti Internetist, siis valib ta alustamiseks tavaliselt ühe kodumaistest Interneti otsingumootoritest: kas Meediamaa WWW Wärgi, mis oli esimene Eestis, või Eesti Telefoni Neti, mis püüab otsinguroboti abil eestikeelsest Internetist ise uut otsida ja oma andmebaasi värskendada. WWW Wärk rõhub linkide kvaliteedile, sest kontrollib need ise üle, Neti aga mahule, pakkudes otsitavale märksõnale palju vastuseid.

Mulle meeldib raudselt WWW Wärk. Neti on alguse saanud sellest, et poisid võtsid ja kopeerisid WWW Wärgi endale. Neti täistekstiotsing on nüüd muidugi aeg-ajalt abiks.

Aadressilt http://www.ee/ saan ma kõik, mis päevaks vaja: nii otsingu, Online Monitori (BNSi uudised), ETA (uudised, tasuta), M-Kioski (värsked ajalehed Internetis), OK jututoa. WWW Wärk on lisaks eesti keelele ka vene ja inglise keeles. Neti ei registreeri välismaal olevaid lehekülgi ega ka mõnesid Eesti omi, WWW Wärgis on ka väliseestlaste materjale ja eestlaste lehekülgi välismaistes serverites.

Mida aeg edasi, seda enam kaldub minu isiklik eelistus Neti otsingumootori kasuks, kuna seal esitatud päringud saavad enamasti sisukama ja kaasaegsema vastuste loetelu osaliseks. Päris kindlasti võib Neti otsingu-

mootorit pidada ülevaatlikumaks ja kompaktsemaks kui Eesti WWW Wärki eelkõige käepärase ülesehituse ja abimenüüde poolest. Tihti leiab kasutaja tekkinud küsimusele vastuse just seal, kus ta seda ootab. Neti otsingumootori puudus on tema noorus, st piiratud andmehulk ning piiratud kogus viiteid välislinkidele. WWW Wärk suudab enam pakkuda võõrkeelset infovalimit.

Neti suurimaks eeliseks WWW Wärgi ees on ilmselt täistekstiotsing -- kui otsid võrgust eestikeelset materjali mõne teema kohta, siis eeldusel, et sedalaadi info üldse eksisteerib, leiab Neti abil vajalikud viited kiiresti. WWW Wärk otsib ainult veebilehtede pealkirjade ja kirjelduste seast. Neti kasutab ka n-ö spider'it («ämblikku») -- igal ööl käiakse kõik serverid läbi, et leida uut ja muutunud materjali. Kui Neti paneb pearõhu kvantiteedile, siis WWW Wärgis on esikohal kvaliteet -- kõik viited vaadatakse enne kataloogi lisamist üle. Kindlasti on WWW-Wärk esinduslikum, omades inglise- ning venekeelset versiooni.

Netis on rohkem linke ja rohkem infot, ta on värskema informatsiooniga, väga lihtne ja kiire.

WWW Wärk sisaldab aga rohkem võimalusi ja lisasid, on parema disainiga ehk teisisõnu näeb ilusam välja, on funktsionaalne ja samuti kiire otsingumootoriga.

Ise kasutan ma peamiselt Netit, kuna seal on infot rohkem ja seda ma ju tahangi otsijalt saada. Kui nad natuke disaini peale kulutaksid ja lisavõimalusi juurde tooksid, nagu WWW Värske Wärk näiteks oma uute veebilehekülgede nimekirja ja kirjeldustega, oleksid nad konkurentsitult esimesed.

Hetkel kuum