19. jaanuar 1999 kell 22:00

Pankrotiga viivitamine on mõttetu lisakulu

Paljud ettevõtjad, kel firma lootusetus seisukorras, pikendavad agooniat uute riskide-kohustuste võtmisega. Kaotatakse pea, otsitakse pääsu pettustes ja hangitakse valedega lisavõlgu ja kohustusi. Kahjuks enamasti tuttavatelt ja mõtlemata, et intressid ja viivised tiksuvad 24 tundi päevas. Need ettevõtjad ei saa endale tunnistada, et nad on kaotajad.

Täna ei saa enam kergesti laenu ja see on ebaõnnestunud ärimehe õnn. Kui ärimees ebaõnnestub, ei tarvitse see tähendada, et ta üleüldse vilets mees on. Äri alustamisel tuleb mõelda võimaluse üle see kunagi lõpetada. Praegu piirdub tegevuse lõpetamisele mõtlemine enamasti paari reaga firma põhikirjas. Murphy seadus -- peaaegu kõik läheb untsu -- on äris sama tähtis kui lihtne aritmeetika.

Väliselt on kindel pankroti tunnus see, kui firma jääb võlgu oma töötajatele. Aga just seda ei tohi endale lubada. Tuleks klaarida võimalikult palju väiksemaid võlgu, kui on näha, et varast võib puudu tulla. Seda vähem on hiljem potentsiaalseid vihamehi.

Kui ettevõte toob kahjumit, kaupa pole kuhugi müüa ja keegi ei taha ettevõtet osta, jääb vähe argumente edasi tegutsemiseks. Õigem on lõpetada ja otsast alata kogemuse võrra rikkamana.

Miks ettevõtja kardab end pankrotti kuulutada? Suur psühholoogiline tegur on ajakirjandus, sest meedia on halastamatu. Vaevalt köidaks lugejat-vaatajat pankrotis ettevõtja nutulaul. Sellest kõnelevad väljaanded läheksid ise pankrotti.

See, et ajaleht võib kirjutada sinu tööst ja elust sinult kommentaarigi küsimata, on reaalsus. Ka see, et ajalehe enda reklaam kordab raadiojaamades, et sa ei tohi 10 aastat Eestis äri teha, kuigi pole isegi võlgade kaitsmise koosolekuni jõutud. Rääkimata kontrollimata numbritest. Järgneb telefonimängu efekt -- teised väljaanded tsiteerivad esimest, oma täiendustega.

Samal ajal avalikult hukka mõistetud «ilmselge mõrvar» on ajakirjanduses vaid «väidetavalt mõrvar» enne kohtuotsust. See teeb haiget ja ajab vihale, aga sellega tuleb arvestada ja sellest üle olla.

Tegelikult toob pankrot firmajuhile kaasa ka positiivset:

-- aastaid kestev pinge ja stress saab lahenduse kergenduse näol, lõpuks on võimalus end välja puhata;

-- jälle on aega pere jaoks, muidugi kui pere veel alles on;

-- selguvad tõelised sõbrad, kelles saad kindel olla;

-- uuesti alustades tunnetad riski piiri ja tead selle hinda -- see on kõige tähtsam.

Hea pool tuleb esile, kui firmajuht pole vassimistega liiga kaugele läinud. Ka oma äri olukorra ilustamine on pettus, juhul kui seda on kasutatud kasu saamiseks kellegi arvel. Ja uskuge, pärast pankrotti tulevad tõenäoliselt teile üle aastate taas rahulikud jõulud.

Hetkel kuum