Kristi Malmberg • 28. veebruar 1999 kell 22:00

Hansapanga Grupp jäi mullu kahjumisse

Hansapanga Grupp hindas möödunud aastal ebatõenäoliselt laekuvaks 594,3 mln krooni ulatuses laene, mis on ligi 9 korda enam kui 1997. aastal. Siis provisjoneeriti laene kokku 67 mln krooni eest.

Investeeringutest võlakirjadesse teenis Hansapanga Grupp mullu 171 mln krooni kahjumit. 1997. aastal saadi nendest investeeringutest ligi 11 mln krooni kasumit.

Hansapanga juhatuse esimehe Indrek Neivelti sõnul tekkis provisjonide järsk kasv seetõttu, et 1997. aastal kandsid pangad liiga vähe laene maha. «Pangad oleksid pidanud hakkama halbadeks aegadeks raha kõrvale panema,» märkis Neivelt. «Osalt maha kantud laenudelt loodame raha veel tagasi saada.»

Võlakirjakahjumit põhjendas Hansapanga Grupp eelkõige kriisiga Venemaal.

Hansapanga finantsdirektor Erkki Raasuke ütles, et hoolimata kahjumist kasvas Hansapanga Grupi hoiuste maht mullu veerandi võrra, milles on suur osa Hansabank Latvijal.

Liisingutegevus andis Hansapanga Grupile mullu 151,3 mln krooni kasumit. Hansapanga juhatuse vastse liikme Mart Toominga sõnul on liising ja faktooring viimaste aastate jooksul kogu aeg vaikselt kasvanud ja stabiilne tõus peaks jätkuma ka lähitulevikus.

Hansapanga Kindlustus koos Eesti Kindlustusega tõi Hansapanga Grupile 51,1 mln krooni kahjumit. Kogu Eesti Kindlustuse aastakahjum 104 mln krooni oli ka üks põhjus, miks katkesid müügiläbirääkimised Soome kindlustuskontserniga Sampo. Hansapanga Kindlustuse kahjum oli 6 mln krooni.

AS Hansapank teenis mullu 31,1 mln krooni kasumit.

Sügisel korraldatud 1,47 mld kroonise aktsiaemissiooni tulemusena sai Hansapangas 49,9protsendilise osaluse Swedbank, kust Neivelti sõnul peaks tulema ka uus nõukogu esimees.

Pärast Ühispanga teadet 383 mln kroonisest konsolideeritud aastakahjumist mullu alandas reitinguagentuur Fitch IBCA neljapäeval panga reitingut tasemelt C/D tasemele D.

Ühispanga asepresidendi Ülo Suurkase sõnul pole individuaalreitingu alandamine pangale oluline löök, sest teised reitingud jäid samale tasemele. «Reitingu alandamine oli ettearvatav meie aastakahjumi suurendamise järel,» selgitas Suurkask. «Ent oleme endiselt tasemel, mis näitab, et saame ise hakkama.»

Raasukese kinnitusel on Hansapank oma reitingute säilimises kindel ka pärast grupi kahjumi avaldamist. «Oleme Moody'sega pidevalt ühenduses ja pole mingeid märke, et meie individuaalreiting võiks alaneda,» ütles Raasuke. Hansapanga individuaalreiting on praegu tasemel Baa3.

Neivelt lisas, et mullune aastakahjum pole võrreldes kontserni 27,7 mld kroonise varade mahuga märkimisväärne. Ka Suurkask tunnistas, et ta ei näe põhjust, miks peaks alandama Hansapanga reitingut.

Reedel langes Tallinna börsil nii Hansa- kui Ühispanga aktsia hind. Hansapanga aktsia kukkus 3,25%, peatudes 74,5 kroonil, ning Ühispanga aktsia odavnes 5,04%, sulgudes 24,5 kroonil.

Hetkel kuum