Andres Reimer • 10. märts 1999 kell 22:00

Eesti tooted ärritavad soomlasi

Soome tekstiili- ja rõivatöösturid ja ametiühingud panevad lähiajal kokku ligi 11 mln krooni, et viia kolme aasta jooksul läbi kampaania kodumaise riidekauba läbimüügi suurendamiseks Soomes, teatas Soome juhtiv teadeteagentuur STT.

Tekstiilitööstuse ametiühingud on valmis sadamatööliste eeskujul alustama Eesti tekstiilitööstuse vastast kampaaniat, nõudes Eesti õmblejatele soomlastega sama suurt palka, ütles eile Äripäevale Soome tekstiili- ja rõivatööstuse ametiühingu tulevane esimees Auli Korhonen. «Soome ametiühinguil ei ole midagi Eesti õmblejate vastu,» lisas Korhonen. «Soovime Eestisse investeerinud Soome ettevõtjaid sundida eestlastele rohkem maksma.»

STT teatas, et kodumaiste tekstiili- ja rõivatoodete müük on Soomes langenud 16 protsendile turu kogumahust. 1980. aastate keskel importis Soome vaid iga kolmanda müüdud riideeseme. Muutuse põhjused on Rootsist pärit impordi viiekordistumine pärast Soome liitumist Euroopa Liiduga ja alltöövõtu tellimine Eesti õmblejailt osa Soome ettevõtete poolt. Soome tekstiiliettevõtjad annavad Eestis tööd ligi 9000 õmblejale.

Soome ettevõtjad plaanivad kodumaise toodangu eelistamise kampaaniat Soome tarbijaile suunatud reklaamina, ütles aktsiaseltsi Marat Grupp nõukogu esimees Tapani Teeriaho, kes esindab ka Soome tekstiiliettevõtet Finnwear. Teeriaho kinnitas, et tema ei kavatse Soome kodumaise toote kaitsmise kampaania tõttu Marati allhanketöid vähendada ja kedagi 1300 õmblejast koondada. Marati toodangu põhiturg ei ole Soome, vaid Rootsi ja Norra. «Ettevõtjail ja ametiühinguil on erinevad taotlused,» ütles Teeriaho. «ELi konkurentsis läbilöömiseks tuleb rõhuda tootmise efektiivsusele ja ettevõtlikkusele, mitte võitlusele.»

Soome ettevõtted võivad ametiühingute survet ettekäändeks tuues Eestist tellitavate tööde hinnad alla lüüa, ütles ASi Aest juht Endel Tamm. Paarsada soomlastele töötavat õmblusettevõtet satuvad olukorda, kus hakatakse tellima sama raha eest rohkem tööd, lisas Tamm. 23 töötajaga Aest müüb suurema osa toodetavatest naisterõivastest alltöövõtu korras Soome.

«Soome ametiühinguid vaevavad mingid mentaalsed probleemid,» ütles ASi Baltika juht Meelis Milder. «Soome rõivatootjad on odavamaid alltöövõtulepinguid otsides oma otsused juba ammu teinud.»

Milderi sõnul saavutaksid soomlased Eesti alltöövõttu ahistades vastupidise tulemuse, sest Soomes õmmeldud rõivad muutuksid kõrge hinna tõttu konkurentsivõimetuks.

Eesti kergetööstustöötajate ametiühingute liidu esimees Evi Jaagura ütles, et ta pole soomlaste kavandatavast aktsioonist midagi kuulnud. «Alles ma rääkisin Korhoneniga telefoni teel ja ta ei rääkinud mulle midagi sellist,» imestas Jaagura.

Hetkel kuum