17. märts 1999 kell 22:00

Kuidas Hansapanga tegevus mõjutab ettevõtlust ja konkurentpanku?

Eesti ettevõtjate häda on see, et raha on kallis. Teades, et läänes on mõni intress 4, 5, 6%, siis meil on oht olla konkurentsist väljas. Oluline on, milline on intress ümberkaudsetes riikides.

Intressi alanemine on ettevõtluse seisukohalt igati tervitatav, kui ta ei ole kunstlik, vaid loogiline protsess, ja pangad omavahelises konkurentsis seda teevad. Tahaks loota, et see on konkreetse majanduskeskkonna mõju või veebruari tulemuste tagajärg, mitte kunstlik galopp. Muidugi on ettevõtjal vaba valik. Ja ta valib panga, kus tingimused arvlemiseks ja äriidee realiseerimiseks pikemas plaanis on paremad.

Kuna tänaseks on meil inflatsioon juba suhteliselt väike ja reaalintress suhteliselt kõrge, on baasintressi alandamine väga teretulnud nähtus väikeettevõtlusele.

Teistpidi natuke kaevatakse, et Hansapank ei taha väikeettevõtjaid hästi jutule võtta. Võib-olla on neil nüüd ka mingeid nägemusi selle poole parandamiseks.

Ei usu hästi, et teistest pankadest nüüd kliendid Hansapanka üle jooksevad. Võib-olla vähesel määral. Ka Ühispank peab üsna varsti samale teele minema. Pealegi on tõsiseltvõetavatel ettevõtetel kontod mitmes pangas.

Hansapank on kogu aeg olnud trendinäitaja mitte ainult panganduses, vaid terves Eesti majanduses. See käik näitab nüüd vähemalt seda, et asjad halvemaks ei lähe. Samas on väga optimistlikku prognoosi võib-olla vara teha.

Arvatavasti tulevad teised pangad õige varsti ka järgi.

Samas, ega see, et intress alla läheb, ei tähenda, et laenusaamine kergemaks läheb. Usun, et projekte vaadatakse ikkagi positiivses mõttes äärmiselt kriitilise pilguga. Küll aga tähendab see mingil määral sellise künnise alandamist, et inimeste aktiivsus võib selle toel küll tõusta.

Ei usu hästi, et see mõju väga vapustav on. Muidugi, see, et neid alandamisi siin niimoodi järjest on olnud, teeb mõju sellevõrra suuremaks. Ja mõju on loomulikult positiivne. Raha läheb ikkagi odavamaks.

Selles mõttes üllatab mind, et ikka veel keegi räägib, et midagi sel aastal veel kuskile kukub. Vähemalt Hansapanga käitumist jälgides ja ka selle mõjuga arvestades võib arvata, et aasta teisel poolel hakkavad asjad tublisti paremaks minema.

See, et Ühispank kaasa ei ole läinud, näitab seda, et praegu ei ole neil nii lihtne minna, teisalt aga on nad ühel hetkel ikkagi sunnitud kaasa minema. Kui pankadel vahe väga suureks läheb, hakkab keegi kliente kaotama. Hansal on pragu võimalik demonstreerida oma kõva seljatagust. Tema saab seda praegu teha ja teised ei saa.

Hetkel kuum