Kolmikliidu võim tugevnes

Reformierakonna liige Toomas Savi valiti taas riigikogu esimeheks ja Isamaaliidu liige Tunne Kelam parlamendi esimeseks aseesimeheks. Keskfraktsiooni kandidaat Siiri Oviir sai 44 häälega teise aseesimehe tooli riigikogus.

«Tegu oli testiga, mis näitas, et kolmikliit on tugev,» märkis Toomas Savi pärast juhatuse valimisi. «Kaks üllatushäält näitasid, et riigikogus on jõude, kes tahavad kolmikliiduga koostööd teha,» lisas ta.

Paremerakondadel on riigikogus kokku 53 häält, kaks lisahäält riigikogu juhatuse valimistel saadi Ühendatud Rahvaparteilt. Viimast kinnitas ka üks Ühendatud Rahvapartei poliitik.

Ühendatud Rahvapartei ühe liidri Sergei Ivanovi sõnul jääb nende kuueliikmeline fraktsioon riigikogus konstruktiivsesse opositsiooni. «Me ei saa oma valijate huvide eest väljas olla, kui jääme totaalsesse opositsiooni,» selgitas ta. «Loomulikult ei nõustu me ettepanekutega, mis on vastuolus meie põhimõtetega.»

Siiri Oviiri sõnul ei pruugi ühe hääletamise põhjal veel suuri järeldusi teha. «See hääletus räägib ise enda eest,» oli ta sunnitud tunnistama. Opositsiooni jäävatel Keskerakonnal, Koonderakonnal, Maarahva erakonnal ja Ühendatud Rahvaparteil on kokku 48 kohta riigikogus.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi avaldas lootust, et jõudude vahekord parlamendis suureneb kolmikliidu kasuks. Ta ütles, et ei usu, et edasine otsuste langetamine ja eelnõude menetlemine riigikogus kujuneks vaid suureks kauplemiseks.

Eile pärastlõunal kohtus president Lennart Meri Kadriorus mitmete erakondade esindajatega. Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ütles pärast kohtumist, et presidendiga räägiti sisepoliitilisest olukorrast ja võimalustest koostada Eestis stabiilne valitsus. «President õnnitles meid valimisvõidu puhul,» märkis Savisaar. Ta lisas, et on endiselt positiivselt meelestatud peaministriks saamise suhtes.

Kolmikliidul on võimalik valitsuse koosseis juba valmis. Peaministrikandidaat Mart Laar väitis presidendi juurest lahkudes, et tema isikuga seotult valitsuse moodustamist ei arutatud. «Ma ei ütleks, et presidendil on juba otsustatud, kellele ta selle ettepaneku teeb,» lausus Laar.

President võib peaministri kandidaadi määrata juba algaval nädalavahetusel, sellisel juhul oleks kolmikliidu valitsus valmis riigikogu ette astuma juba esmaspäeval.

Hetkel kuum