Silva Männik • 21. märts 1999 kell 22:00

Sampo huvitub Polarisest

Äripäevale on mitu allikat kinnitanud, et aktsiate müügileping Polarise omanike ERA Panga ja ASi Pro Invest ning Sampo Kindlustuse vahel on juba ette valmistatud. Lepingu sõlmimiseni võidakse jõuda sellel nädalal, kinnitasid nad.

Sampo Kindlustuse juhatuse esimees Olavi Laido tunnistas reedel, et Polarise omanikud on ilmutanud valmisolekut aktsiate müügitingimuste üle läbi rääkida. Info, et sel nädalal Polarise aktsiate müügileping sõlmitakse, on tema sõnul ennatlik.

«Me pole veel Polarise numbritega tutvunud, kavatseme seda küll sel nädalal teha,» rääkis Laido. Ta kinnitas, et Sampo on huvitatud ostutehingust vaid siis, kui omandab Polarise enamusaktsiad.

«Üksikasjadest ei ole me veel Polarise omanikega rääkinud,» väitis Laido. «Leppisime kokku, et esialgu tutvume olukorraga ja siis vaatame, kas me huvitume aktsiate ostmisest ja millistel tingimustel.»

Polarise suuromanik, ERA Panga nõukogu esimees Andres Bergmann ei soovinud eile ERA Panga teemadel midagi kommenteerida. Panga tegevjuhti Jaak Kiikerit ei õnnestunud reedel kätte saada.

Polarise pressiesindaja Hannes Võrno tunnistas reedel, et kindlustusseltsi omanikud on pidanud Polarise müügi osas läbirääkimisi Sampo Kindlustusega. «Ei oska öelda, millisest kuupäevast alates on meie suhtlemine eriti aktiivne olnud, kuid ühena läbirääkimiste partneritest oleme laua taga istunud ka koos Sampoga,» kinnitas Võrno.

Võrno sõnul on läbirääkimised Sampoga käinud vahelduva eduga poole aasta jooksul, mil ERA Panga moratoorium on kestnud.

ERA Pangal on Polarise aktsiate müügiga kiire, sest panga moratoorium lõpeb 6. aprillil ning pankroti vältimiseks tuleb sinna investeerida 100--120 miljonit krooni. Kuigi panga juhtkonna väitel on investorid leitud, pole nende nimesid avalikustatud.

BICO Kindlustuse juhatuse liige Olga Reznik ütles, et praegu on Polarise aktsiate väärtust raske hinnata, sest kindlustusseltsi olukorrast adekvaatse ülevaate saamiseks vajalik auditeeritud bilanss pole veel valmis.

Reznik rääkis, et sügisel hindas Polarise vastu huvi tundnud BICO Kindlustuse omanik Alte Leipziger kindlustusseltsi väärtuseks umbes 40 miljonit krooni. «Praeguseks võib seltsi olukord halvenenud olla,» märkis ta.

Talinvest Suprema Väärtpaberite analüütik Paavo Põld on varem öelnud, et Eesti kindlustusseltside aktsiate eest eriti üle kindlustusseltsi omakapitali väärtuse ei pakuta. Sellest hinnast võib maha arvutada ka investeeringute tõenäolised kahjumid ning enne müüki välja tulevad probleemid, lisas ta.

Polaris Vara omakapital oli eelmise aasta lõpuks 27,8 ja Polaris Elul 20,3 mln krooni. Polaris Vara esimese poolaasta kahjum oli 2,5 mln krooni. Kindlustusasjatundjad on pakkunud Polarise varakindlustusseltsi hinnaks umbes 20 mln krooni.

Olga Rezniku sõnul sõltub Polarise hind sellest, kas ja kui suures ulatuses on kindlustusseltsi reservid kaetud pärast osa raha kinnijäämist ERA Panka.

Polarise tegevdirektor Martin Kuusik kinnitas, et Polarisel on ERA Pangas kinni 13,1 miljonit krooni, mis moodustab 21 protsenti seltsi kogureservidest.

Hetkel kuum