31. märts 1999 kell 22:00

Disain ja tööstus rääkisid suu puhtaks

Selle kuu tippsündmuseks disaini ja sisearhitektuuri vallas oli tugevate traditsioonidega disainimaa Taani mööblikujunduse tippude ja eesti ning taani disainiüliõpilaste väljapanek Tallinna kunstihoones.

Korraldajateks Taani kultuuriinstituut ja Tallinna kunstihoone. Kuulsamatest taani nimedest võib mainida Nanna Ditzeli, Kim Bucki, Johannes Foersomi ja Peter Hiort-Lorenzeni.

Eelmisel päeval sai Taani saatkonnas teoks nii eesti kui taani disainerite ja töösturite koosistumine, kus osapooled teineteise huvides ja võimalustes selgust püüdsid saada.

Disainereid on Eestis koolitatud alates 1966. aastast. Sel ajal oli kaks selgelt erinevat suunda: tööstus- ja elitaardisain. Eesti Vabariigi taastudes on mängureeglid tööstuses muutunud.

Enam ei ole kujundaja põhiküsimus, kuidas see asi välja näeb, vaid, kas sellele asjale on olemas ka sotsiaalne tellimus.

Sellele on lisandumas Eesti tarbija hinnatundlikkus. Tööstus tahaks lihtsat, mugavat ja odavat ning kurdab, et disainerid tahavad teha elitaarset.

Kujunduskunstnikud leiavad, et hea disain on olemas, aga selle realiseerumisel tööstuses on väga palju takistusi. Seminarist võtsid osa Eesti disainerite liidu esimees Martin Pärn, esindajad kaubandus-tööstuskojast, majandusministeeriumist, Thulemast, Steel-Linest jt.

Mööblitööstuse kuu tipuks oli Standardis Baltimaade võimsaima IMA mööbliliini avamine. Masin teeb detaili valmis kuni viimistluseni. Kui endine Kopli tehase liin tegi ühe detaili valmis 64 minutiga, siis uuel liinil kulub selleks 5 minutit.

Rohkem kui 60 inimese töö teevad nüüd ära kaks-kolm Saksamaal väljaõppe saanud töölist. Masina tarkvara töötab Windowsi süsteemis ja programmi tegemine võtab ligikaudu tund.

1. märts

Avati Taani näitus «Elav disain -- dialoog» Tallinna kunstihoones.

Väljapanek hõlmas taani disainiklassikat ja taani ning eesti disainiüliõpilaste loomingut.

1. märts

Kuulutati välja Eesti sisearhitektide liidu konkursi tulemused.

Parima vormipreemia sai Edina Dufala-Pärn tooli LIB-LIK eest, interjööripreemia läks Taso Mäharile restorani Eksit sisekujunduse eest.

10. märts

Standard presenteeris pidulikult uut Saksamaalt ostetud tootmisliini, mis maksis 4,5 miljonit krooni ning juhul, kui masin läheb käima kolmes vahetuses, peaks see end ära tasuma kolme aastaga.

12. märts

Thulema kirjutas alla mööblihankelepingu Karikumiga Mere puiesteele valmiva hotelli sisustamiseks. Lepingu maht on 2--3 miljonit krooni.

Samal päeval sõlmiti mööblihankeleping ka välisministeeriumi seitsmenda korruse möbleerimiseks. Lepingu maht on alla poole miljoni krooni.

18. märts

Thulema sõlmis mööblihankelepingu Reval Hotel Grupiga uue, Sadama tänava hotelli sisustamiseks. Lepingu maht 2--3 mln krooni.

Taani tippdisain Tallinna kunstihoones

Martin Pärn (EDL)

Autor: Tiina Salumäe

Hetkel kuum