Kristi Malmberg • 22. aprill 1999 kell 22:00

Ühispank on valmis miljardi tagasi maksma

Ühispanga asepresidendi Margus Schultsi sõnul on panga likviidsus hetkel piisavalt hea. «Midagi juurde võtta pole vaja,» kinnitas Schults eile.

Varem on Ühispanga asepresident Ülo Suurkask öelnud, et välislaenu tagasimaksmiseks kaalutakse sündikaatlaenu võtmist. Schultsi sõnul otsustas pank siiski maksta laen tagasi võlakirjaemissioonist saadud raha ja omavahendite arvel.

Võlakirjaemissioonist laekus Ühispangale 782 mln krooni, seega peab üle 400 mln krooni pank leidma omavahenditest. «Praegu tundub, et ka majanduskeskkond paraneb ja mingeid probleeme tagasimaksetega me ei näe,» kinnitas Schults. Tagasimakse tähtaeg on 6. mail. Osa välislaenust ehk 215 mln krooni tasus Ühispank juba märtsis.

Hansapanga finantsdirektori Erkki Raasukese hinnangul saab Ühispank nende bilanssi vaadates laenu tagasimaksmisega hakkama. «Neil on 1,6 mld kr paigutatud võlakirjadesse ja fikseeritud tulumääraga väärtpaberitesse. Kui nende hulgas on piisavalt likviidseid väärtpabereid, siis peaks juba see aitama neil võlga tasuda,» selgitas Raasuke.

Veebruari lõpus emiteeris Ühispank Lehman Brothersi vahendusel 50 mln euro vastu kolmeaastaseid võlakirju intressiga 6 kuu Euribor + 3,5% (kokku ~ 6,1%).

Hansapank peab tänavu välislaene tagasi maksma vaid 80 mln krooni väikestes osades. Järgmisel aastal tuleb pangal aga maksta tagasi kokku 1,6 mld krooni.

Raasukese sõnul pole praegu Eesti pankadel mõtet välisraha sisse laenata, sest hoolimata laenuintresside langetamisest pole märgata ettevõtete huvi laenu võtta.

Hetkel kuum