Tõnis Oja • 9. mai 1999 kell 22:00

Naelsterling on liiga tugev valuuta

Euro tugevnemine peatus reedel pärast kolmepäevast tõusu dollari suhtes. Esialgne optimism Kosovo kriisi peatse lahenemise tõttu asendus murega Venemaa valitsuse püsimise pärast. Dollari languse peatas ka USA tööhõivenäitajate avaldamine reedel.

Aprillis loodi Ameerika Ühendriikides 234 000 uut töökohta ning tööpuudus kasvas seniselt 4,2 protsendilt (mis oli madalaim alates 1970. aastast) 4,3-le. Analüütikud olid varem prognoosinud tööpuuduse jäämist samale tasemele ning spekuleerisid seetõttu kesksete intressimäärade tõstmise üle Föderaalreservi poolt.

Inglise Panga president teatas reedel, et Suurbritannia naelsterling on praegu Euroopa rahaliiduga ühinemiseks liiga tugev. Naela kurss, mis veel neljapäeval kerkis viimase kuue kuu kõrgeimale tasemele, langes uudise saabudes 23,7754 kroonilt 23,6639 kroonile. Tugev naelsterling kahandab saareriigi ekspordivõimet ning alandab inflatsiooni allapoole valitsuse soovitud taset. Kui inflatsioon alaneb, võib keskpank taas oma repomäära langetada. Alates oktoobrist on Inglise Pank repomäära alandanud juba kuuel korral, neljapäeval jättis selle 5,25 protsendile.

Hetkel kuum